Digital diplomacy and its role in shaping the international vision towards global issues: Palestine and Ukraine as models
Dijital diplomasi ve küresel meseleler karşısında uluslararası vizyonun şekillenmesindeki rolü: Filistin ve Ukrayna modelleri
  1. Tez No: 866056
  2. Yazar: MOHAMMAD E K GHANNAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dijital diplomasi, diplomatik uygulamalara sonradan eklenen yeni bir unsur olarak, kurulduğu günden beri önemli bir varlık gösterdi. Uluslararası toplum, ilkelere uygulanma arzusuyla hızla ona adapte oluyor ve araçlarını kullanma çabasında. Bir ülkenin elçisinin, diplomatik işlerini Dışişleri Bakanlığı'ndaki ofisinden veya hatta evinden yürütmesini düşünün; bu, geleneksel diplomatik normları yeniden şekillendiren çığır açan bir değişikliktir. Yaygın inanışın aksine, dijital diplomasi son yıllarda başlamadı. Kökleri geçen yüzyıla dayanıyor ve teknolojik ilerlemelerle birlikte evrim geçiriyor. Bu, diplomasi dinamiklerini değiştiren ve eşi benzeri olmayan koşullar ve özelliklerle yeni bir gerçeklik tanıtan zorunlu bir yol arkadaşı haline geldi. Bu gelişme eğilimi, teknolojik ilerlemenin devam etmesiyle paralel olarak sürüyor, böylece sürdürülebilir bir varlık ve kullanılabilirlik sağlanıyor. Bu çalışma, dijital diplomasi kavramını açıklamayı, tarihsel evrimini izlemeyi ve çeşitli ülkelerin bundan nasıl faydalandığını incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle Filistin ve Ukrayna deneyimlerine dikkat çekilerek, çatışmalar sırasında dijital diplomasi uygulamasına ilişkin daha derin bir bakış açısı sunulmakta ve uluslararası arenada bu uygulamanın sonuçları irdelenmektedir. Araştırma ayrıca, Filistin'in bu vakalardan dersler çıkararak dijital diplomatik stratejilerini optimizasyonu ve hedeflerine ulaşması yollarını keşfetmektedir. Dijital diplomasinin etkisi sadece durumsal güncellemelerle sınırlı değil. Sosyal medyada yapılan tek bir yorum, bir ülkenin küresel hedeflerine ulaşmak için belirlenmiş bir stratejinin etkinliğini gösteren bir potansiyeli ortaya koyabilir. Rusya ile yaşadığı çatışma sırasında Ukrayna'nın deneyimi, stratejik dijital diplomasinin geniş kapsamlı uluslararası destek sağlamada nasıl etkili olduğunu gösteren bir örnektir. Bu taktikleri anlamak ve kullanmak, özellikle çeşitli araçlara ihtiyaç duyan Filistin Devleti için hayati öneme sahiptir. Özünde, dijital diplomasi yalnızca mevcut duruma uyum sağlamak için bir araç değildir; aynı zamanda belirli hedeflere etkili bir şekilde ulaşmak için kapsamlı bir stratejiyi temsil eder
Özet (Çeviri)
Digital diplomacy, a recent addition to diplomatic practices, has asserted its presence significantly since its inception. The international community is swiftly embracing it, eager to apply its principles and utilize its tools. Picture an ambassador conducting diplomatic affairs from the comfort of his office at the Ministry of Foreign Affairs (MFA) or even from home, a groundbreaking shift that reshapes conventional diplomatic norms. Contrary to popular belief, digital diplomacy didn't commence in recent years. Its roots extend back to the last century, evolving alongside technological advancements. It has become an essential companion, altering diplomatic dynamics and introducing a new reality with unprecedented conditions and features. This developmental trajectory aligns with ongoing technological progress, ensuring its sustained presence and utility across time and space. This study aims to elucidate the concept of digital diplomacy, trace its historical evolution, and examine the diverse benefits it has afforded various countries. Special attention is given to the Palestinian and Ukrainian experiences, providing a deeper insight into digital diplomacy's application during conflicts and its repercussions on the international arena. Furthermore, the research explores how Palestine could leverage lessons from these cases to optimize its digital diplomatic strategies to fulfil its objectives. The impact of digital diplomacy goes beyond mere situational updates. A single comment on social media can sway the opinions of numerous users, highlighting the potency of a well-defined strategy to achieve a country's global objectives. The Ukrainian experience during its conflict with Russia exemplifies this, showcasing how strategic digital diplomacy garnered widespread international support. Understanding and leveraging such tactics are crucial for countries, particularly for the State of Palestine, which requires diverse means to attain its objectives. In essence, digital diplomacy is not merely a tool for adapting to current circumstances; it represents a comprehensive strategy to attain specific goals effectively.