Development of a water balance model for the sustainable management of Tuz Gölü
Tuz Gölü'nün sürdürülebilir yönetimi için su bütçesi modelinin geliştirilmesi
- Tez No: 866068
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AKSOY, PROF. DR. ELÇİN KENTEL ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma ile hem ekolojik sürdürülebilirlik hem de tuz üretimi açısından hayati öneme sahip Türkiye'nin en büyük ikinci gölü olan Tuz Gölü'nün mevcut su dengesi incelemektedir. Landsat 8 OLI uydu görüntülerini ve Tuzlu Su İndeksini (SWI) kullanan bu çalışmayla Tuz Gölü'nün mevcut hacim ve yüzey alanı değişiklikleri değerlendirilmiştir. Çalışma, aynı zamanda Tuz Gölü hacminin zamana bağlı değişimini analiz etmek için bir zaman serisi modeli yaklaşımını da kapsamaktadır. Bulgular, Tuz Gölü'nün su dengesinin, Konya Kapalı Havzası'ndaki dış su kaynaklarından ve yoğun tarımsal yeraltı suyu kullanımından önemli ölçüde etkilendiğini ve bu durumun gölün kuraklığa karşı hassasiyetini artırdığını göstermektedir. Çalışma, Tuz Gölü'nün kuraklığın azaltılmasına yönelik kritik ihtiyacı ele almadan, ağırlıklı olarak tarıma odaklanan mevcut yönetim stratejilerinin Tuz Gölü'nü korumada yetersiz kalabileceğini ön görmektedir. Model sonuçlarına göre havzaya düşen yağışın %3'lük bir bölümünün Tuz Gölü'ne ulaşabilmektedir. Öneriler arasında Tuz Gölü'nün uzun vadeli sürdürülebilirliğini sağlamak için tarımsal ihtiyaçlar ile ekolojik korumayı dengeleyen entegre su kaynakları yönetimi stratejilerinin geliştirilmesi yer almaktadır. Çalışmada önerilen modelin uyarlanabilirliği, uzun vadeli yönetim iyileştirmeleri potansiyeline işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the current water balance of Tuz Gölü, Turkey's second-largest lake, which is crucial for both ecological sustainability and salt production. Using Landsat 8 OLI satellite imagery and the Salty Water Index (SWI), this study assesses the current volume and surface area changes of Tuz Gölü. The research also includes a time series model approach to analyze the temporal changes in the lake's volume. Findings indicate that Tuz Gölü's water balance is significantly affected by external water sources and intensive agricultural groundwater use within the Konya Closed Basin, increasing the lake's vulnerability to drought. The study predicts that the current management strategies, which primarily focus on agriculture without addressing the critical need for drought mitigation, may be insufficient in protecting Tuz Gölü. According to the model results, only 3% of the precipitation falling on the basin reaches Tuz Gölü. Recommendations include developing integrated water resource management strategies that balance agricultural needs with ecological preservation to ensure the long-term sustainability of Tuz Gölü. The adaptability of the proposed model indicates a potential for significant improvements in long-term management.