The role of foot regions and the contribution of somatosensory information to quiet stance
Ayak bölgelerinin rolü ve somatosensöriyel bilginin sakin duruşa katkısı
  1. Tez No: 866069
  2. Yazar: SEYEDEHMERYEM HASSANPOUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENİH GÜRSES, DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSEL ALCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, gözler açık ve kapalı durumda sessiz duruş sırasında ayak somatosensöri duyusunun etkisini araştırmaktadır. On adet sağlıklı, sağ elini ve ayağını kullanan erkek denekin, tibialis sinirinin çevresine anestetik madde enjekte edilerek ayak somatosensöriyel duyusu bloke edilmiştir. Deneklerden sakin duruş sırasında ayak somatosensöriyel duyusunun kaybından önce ve sonra bir kuvvet plakası (Force Plate) ve basınç kilimi (Pressure Pad) kullanarak 90 saniye boyunca, üç kere tekrarlanarak kuvvet ve moment sinyalleri toplanmıştır. Ayak üç anatomik parçaya bölünmüştür: ön ayak, orta ayak, arka ayak. Bu veriden ortalama ve bölgesel basınç değerleri ve ağırlık yüzdeleri, genel ve bölgesel ön-arka (AP) moment kolları (CoPx) hesaplanmıştır. CoPx sinyalinin zaman türevinden (hız) Ortalama Karekök (RMS) ve varyans hesaplanmıştır. Genel ve bölgesel CoPx sinyallerinin güç spektral yoğunluğu fonksiyonundan merkez frekansı (CFREQ), 50% ve 90% kesim frekansı, güç spektrumu saçılması (FD) kestirilmiştir. Arka ayak bölgesi 80 kPa civarında en yüksek basınca sahipken, ön ve orta bölge 40 ve 25 kPa civarında bulunmuştur. Genel CoPx genliği ve hızı, gözler kapatıldıktan sonra önemli ölçüde artmıştır. RMS bölgesel CoPx'i somatosensöriyel kayıpta ön ayakta artarken orta ayakta azalmıır. Hız RMS, sol ayakta anlamlı derecede daha büyük ve arka ayakta daha küçük bulunmuştur. Hız RMS, sol ayağın orta kısmına kıyasla ön ayakta daha yüksek, sağda ise daha küçük bulunmuştur. Gözler kapalıyken 90% güç kesim frekansı ve FD önemli ölçüde azalmıştır. Bölgesel CoPx'in CFREQ sol ayak ve ayağın orta kısmında anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Enjeksiyon sonrası gözler kapalı durumda ön ve orta ayak bölgelerinde 50% güç kesim frekansı artmıştır. Buna mukabil, enjeksiyon öncesinde gözler açıkken 50% güç kesim frekansı ön ve orta ayak bölgelerinde anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Bu tezde ayak somatosensörü duyusunun insanın dik duruşunun kontrolü üzerinde önemli bir etkisi olduğu ve ayak bölgelerinin dik duruşun kontrolünde farklı görevleri bulunduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effect of foot somatosensory during quiet stance at eyes open and closed conditions. Ten healthy right handed and footed male subjects were recruited and tested before and after foot somatosensory loss due to the injection of an anesthetic around the nervus tibialis. Force and moment signals were collected by using a force plate, while a pressure pad was used to estimate overall and regional center-of-pressure (CoP) signals at the anteroposterior (AP) direction. 90 seconds long data in quiet stance with three repetitions were collected . The overall and regional mean pressure and percent weight due to the foot regions, the Root Mean Square (RMS), variance, and RMS velocity were calculated through overall and regional CoPx signals. Power Spectral Density Function was used to esti- mate centroidal frequency (CFREQ), 50% and 90% power, and frequency dispersion (FD). The hind region had the highest pressure of around 80, while the front and mid region presented around 40 and 25 kPa. Overall CoPx magnitude and velocity increased signi cantly after the eyes closed. RMS regional CoPx increased in the front foot while decreased at the mid foot at somatosensory loss. The velocity RMS was signi cantly larger on the left foot and smaller on the hind. RMS velocity was higher at front foot compared to midfoot on the left, while it was smaller on the right. 90% power frequency and FD decreased signi cantly at eyes closed. CFREQ of regional CoPx was signi cantly higher on the left foot and mid foot. After the injection, the 50% Power frequency increased at the fore and midfoot regions in the eyes closed condition. In this thesis it has been shown that foot somatosensory has a considerable impact on the control of human erect posture.