The impact of vertical farming on urban planning and land use, and its future prospects
Dikey tarımın kentsel planlama ve arazi kullanımı üzerindeki etkileri ve gelecekteki beklentileri
  1. Tez No: 866075
  2. Yazar: ELİF ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MELİH PINARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dünya üzerindeki hızla artan nüfus ve hızlı kentleşme hem iklim hem de gıda anlamında bir krize neden olmaktadır. Yaklaşan iklim ve gıda krizi birçok alanda bütün sektörleri yenilikçi çözüm arayışlarına itmektedir. Bunlardan biri olan tarım sektöründe de bu sebeplerle son yıllarda farklı üretim yöntemleri uygulanmaktadır. Bunlardan biri olan dikey tarım sistemleri yoğun nüfusun yaşamakta olduğu kentsel alanlarda gıda üretimi imkanı sunmaktadır. Aynı zamanda kaynak verimliliği de sağlayan bu yenilikçi yaklaşım iklim ve gıda güvenliği kaynaklı sorunlara bir çözüm yöntemi olarak ele alınmaktadır. Fakat alışılmışın dışında tarımsal üretimi kent merkezlerine taşımanın mekânsal olarak bir dönüşüm yaratması beklenmektedir. Bu çalışma bahsi geçen mekânsal dönüşümü, dikey tarımın mekânsal planlama ve arazi kullanımı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Dikey tarımın yaygınlaşma ihtimalini ve potansiyelini araştırarak çeşitli mekânsal düzeylerde ne gibi sonuçlar ve değişiklikler yaratacağı üzerine bir tahlil yapmak bu tezin nihai hedefidir.
Özet (Çeviri)
The worlds rapidly growing population and rapid urbanization are causing a crisis in terms of both climate and food. The impending climate and food crisis pushes all sectors in many areas to seek innovative solutions. In the agricultural sector, different production methods have been applied in recent years for these reasons. Vertical farming systems, one of the results of this search, offer food production in densely populated urban areas. This innovative approach, which also provides resource efficiency, is considered as a solution to climate and food security problems. However, moving agricultural production to urban centers is expected to create a spatial transformation. This study aims to examine this spatial transformation and the impacts of vertical farming on spatial planning and land use. The ultimate goal of this thesis is to investigate the possibility and potential of the spread of vertical farming and to analyze what kind of consequences and changes it will create at various spatial levels.