İç mekan tasarımında hiyerarşi ve kurumsal kimliğin önemi: Üniversite yönetim mekanları üzerine bir inceleme
The importance of hierarchy and corporate identity in interior design: A study on university administration spaces
- Tez No: 866100
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ DEMİRARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İletişim Bilimleri, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Communication Sciences, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, üniversite yönetim mekanlarının iç mekan tasarımındaki hiyerarşik düzenlemelerin önemini ve kurum kimliğine katkılarını ele almaktadır. Araştırma, üniversitelerin eğitim birimlerinden olan fakültelere ait yönetim mekanlarının kapsamlı bir şekilde incelenerek, mekanların siyasi, kültürel ve sosyal hiyerarşileri nasıl yansıttığı ve bu hiyerarşik düzenlemelerin kullanıcılar üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. İç mekan tasarımında hiyerarşinin, mekanın işlevselliği, estetiği ve kullanıcıların mekansal algısı üzerindeki rolü teorik bir çerçeve ile tartışılmaktadır. Çalışma, siyasi kimlik ve hiyerarşi ilişkisini özellikle vurgulayarak, mekan tasarımındaki hiyerarşik öğelerin, yönetim mekanlarının etkinliği ve verimliliği üzerindeki kritik etkilerini ortaya koymaktadır. Araştırma metodolojisi olarak niteliksel analiz teknikleri kullanılmış, yönetim mekanlarının mevcut durumları gözlemlenmiş ve bu mekanların hiyerarşik özellikler ve kurum kimliği açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Bulgular, yönetim mekanlarının tasarımında hiyerarşik öğelerin bilinçli kullanımının, mekanın işlevselliğini artırdığı, kullanıcıların mekansal deneyimini zenginleştirdiği ve kurumsal kimliği güçlendirdiği yönündedir. Çalışma, yönetim odaları için yenilikçi tasarım önerileri sunarak, mobilya seçimi, tefriş, renk, malzeme ve doku kullanımı gibi unsurların hiyerarşik düzenlemelerle nasıl entegre edilebileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, bu tez, iç mekan tasarımında hiyerarşinin, özellikle üniversite yönetim mekanları bağlamında, sadece estetik bir tercih olmadığını, aynı zamanda kurumsal değerleri, kimliği ve mekanın sosyal dinamiklerini şekillendirme gücüne sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the importance of hierarchical arrangements in the interior design of university administrative spaces and their contributions to institutional identity. The research aims to comprehensively examine the administrative spaces belonging to faculties, which are educational units of universities, to investigate how these spaces reflect political, cultural, and social hierarchies and to evaluate the effects of these hierarchical arrangements on users. The role of hierarchy in interior design in terms of functionality, aesthetics, and users' spatial perception is discussed within a theoretical framework. By particularly emphasizing the relationship between political identity and hierarchy, the study reveals the critical effects of hierarchical elements in space design on the effectiveness and efficiency of administrative spaces. Qualitative analysis techniques were employed as the research methodology, involving the observation of the current state of administrative spaces and the evaluation of these spaces in terms of their hierarchical features and institutional identity. The findings suggest that conscious use of hierarchical elements in the design of administrative spaces enhances functionality, enriches users' spatial experience, and strengthens institutional identity. The study provides innovative design suggestions for administrative offices, demonstrating how elements such as furniture selection, furnishing, color, material, and texture can be integrated with hierarchical arrangements. In conclusion, this thesis highlights that hierarchy in interior design, especially in the context of university administrative spaces, is not merely an aesthetic preference but also has the power to shape institutional values, identity, and social dynamics.