Mala karşı suçlarda mükerrer suçluluğun nedenleri: Hükümlü ve tutuklu perspektifinden mükerrer suçluluğu anlamak
Causes of recidivism in crimes against property: Understandingrecidivi̇sm from the perspective of convicts and detention
  1. Tez No: 866111
  2. Yazar: ELİF ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Toplumca kabul edilen normlardan sapan bireylerin toplumla olan bağlarının zayıflaması ve bu durumun bireyin toplumla sağlıklı sosyalleşmesinin önünde engel teşkil etmesi neticesinde bireyler sapma sürecinden suç işleme aşamasına geçilebilmektedir. Yapılan damgalamanın etkisi ile birey yineler şekilde suç işleyebilmektedir. Bu araştırmada; mala karşı işlenen suçlar özelinde mükerrer suçluluğun nedenleri, suç geçmişi olan ve yineler şekilde suç işleyen bireylerin yaşanılan dışlanma sebebiyle tekrar suça yönelmesine neden olan faktörler etiketleme teorisi perspektifinden incelenmiştir. Araştırma verileri; mala karşı suçlardan mükerrer suçlu olan 20 katılımcı ile etiketleme teorisinin birincil sapma, ikincil sapma, utandırma, ötekileştirme gibi ana kriterleri ve mükerrer suçluluğun dinamik ve statik unsurları çerçevesinde hazırlanan görüşme metni ışığında yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılarak elde edilmiş ve içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma, mala karşı işlenen suçlar özelinde suç tekrarının sebeplerinin ortaya konması ve bu sebepler doğrultusunda çözümler üretilebilmesi adına önem teşkil etmektedir. Çalışmamızda; bir taraftan mala karşı suçlarda suç tekrarına götüren süreç değerlendirilirken, diğer taraftan infaz süreci sonrasında işlediği suçtan dolayı ötekileştirilen bireylerin yaşadıkları damgalama ile tekrar suça yönelmeleri arasındaki ilişki sosyal ve bireysel anlamda ortaya konmuştur. Mala karşı işlenen suçlarda mükerrer suçluluğun sebepleri arasında uyuşturucu madde kullanımı ve suçlu akran çevrelerinin varlığı karşımıza çıkmıştır. Ayrıca aile içerisinde suçlu bireylerin olması ve ebeveynler tarafından etkili denetimin sağlanmaması, çocukların eğitim hayatından koparılmaları, aile ikliminde şiddetin normalleşmesi de bireyler üzerinde mükerrer suçlu olma yolunda güdüleyici etki yaptığı ortaya konmuştur. Mükerrer kez mala karşı suç işleyen bireylerin madde eğilimleri ve tahliye olduktan sonra iş bulma sürecinde yaşadıkları sorunlar göz önünde tutulduğunda; madde kullanımını azaltacak adımların atılması ve tahliye olan bireyler için iş sahalarının oluşturulması önerilerimiz arasında yer almaktadır
Özet (Çeviri)
As a result of the weakening of the ties of individuals who deviate from socially accepted norms with the society and this situation becoming an obstacle to the individual's healthy socialization with the society, the deviation process can be transitioned to the stage of committing a crime. This study; the causes of recidivism, specifically crimes committed against property, and the factors that cause individuals with a criminal history and who commit crimes repeatedly to turn to crime again due to exclusion, were examined from the perspective of labeling theory. Research data; It was obtained by conducting semi-structured interviews with 20 participants who were repeat offenders of property crimes, in the light of the interview text prepared within the framework of the main criteria of the labeling theory such as primary deviation, secondary deviation, shaming, marginalization and the dynamic and static elements of recidivism, and was subjected to content analysis. The research is important in revealing the reasons for recidivism, especially in crimes against property, and in producing solutions in line with these reasons. In our study; On the one hand, the process that leads to recidivism in crimes against property is evaluated, on the other hand, the relationship between the stigma experienced by individuals who are marginalized due to the crime they committed after the execution process and their tendency to commit crime again is revealed in social and individual terms.Drug use and the existence of criminal peer circles have emerged among the reasons for repeated criminality in crimes against property. In addition, it has been shown that the presence of criminal individuals in the family and lack of effective supervision by parents, children being separated from educational life, and the normalization of violence in the family climate have a motivating effect on individuals towards becoming a repeat criminal. Considering the drug tendencies of individuals who repeatedly commit crimes against property and the problems they experience in finding a job after their release; Taking steps to reduce substance use and creating job sites for released individuals are among our recommendations.