İki darbe arası dönemde Çankırı'da siyasal hayat (1960-1980)
Political life in Çankırı in the period between two coups (1960-1980)
  1. Tez No: 866127
  2. Yazar: MUAMMER GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HALİL TANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Türkiye'de cumhuriyet rejimine geçilmesiyle önemli zaman dilimleri ortaya çıkmıştır. Bunlardan 1923'ten 1950 yılına kadar olanı“Tek Parti”ve 1950'den 1960 yılına kadar“Demokrat Parti”dönemi olarak literatürde yer bulmuştur. Bu zaman dilimlerinden başka 1960'tan 1980 yılına kadar olan dönem önem arz etmektedir. Genellikle“iki darbe arası dönem”olarak anılan yirmi yılda Türkiye'de genel ve yerel seçimlerden başka referandum gibi demokratik adımlar atılmıştır. Seçim sistemlerinde değişiklikler olmuş, anayasal gelişmeler yaşanmıştır. Ayrıca kalıcı çok partili dönem yaşanmıştır. Hem genel hem de yerel seçimlerde daha fazla parti ve aday rekabet imkânı bulmuştur. Tüm bunlar bir anayasa güvencesi altında uygulanırken, özellikle iletişim araçlarının teknolojik ilerleyişi, bu demokratik adımları desteklemiştir. Bu çalışmada anılan yirmi yıllık dönem Çankırı ili özelinde incelenmiştir. Siyasi gelişmelere temas edilen bu çalışmada, genel ve yerel seçim süreçleri ve sonuçlarına odaklanılmıştır. Çalışmada adayların ve partileri vaatleri, seçilenler, seçmenin beklentileri ve şehrin gelişimine dair izler sürülmüştür. T.C. Devlet arşivlerinden edinilen belgeler, yerel gazetelerin arşivi, kişisel mektuplardan başka pek çok telif eser çalışmanın kaynağını oluşturmuştur. Çalışmada Çankırı seçmeninin genelde aynı yönde oy tercihinde bulunduğu, daha çok sağ partilerin taban bulduğu, partiler kadar adayların da seçmen nezdinde dikkate alındığı gibi bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Important time periods have emerged with the transition to the republican regime in Turkey. The period from 1923 to 1950 is known as the“Single Party”period, and the period from 1950 to 1960 is known as the“Democratic Party”period. Apart from these time periods, the period from 1960 to 1980 is important. In the twenty years generally referred to as the“period between two coups”, democratic steps such as referendums as well as general and local elections were taken in Turkey. There have been changes in election systems and constitutional developments. In addition, a permanent multi-party period was experienced. More parties and candidates had the opportunity to compete in both general and local elections. While all of these are implemented under the guarantee of a constitution, technological progress, especially in communication tools, has supported these democratic steps. In this study, the mentioned twenty-year period was examined specifically in Çankırı province. In this study, which touches on political developments, the focus is on general and local election processes and results. In the study, the promises of the candidates and their parties, those who were elected, the expectations of the voters and the development of the city were traced. T.R. Documents obtained from state archives, archives of local newspapers, personal letters and many other copyrighted works constitute the source of the study. In the study, findings were found that Çankırı voters generally preferred to vote in the same direction, that right-wing parties gained more support, and that candidates were taken into consideration by the voters as much as the parties