Öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeyleri ile örgütsel sinerji düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between teachers' organizational happiness levels and organizational synergy levels
- Tez No: 866147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET ZAFER GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeyleri ile örgütsel sinerji düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinin Bahçelievler ilçesindeki Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 1500 öğretmen oluşturmaktadır. Evrenin tamamına ulaşmak mümkün olmadığı için basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılarak 397 öğretmene ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Öğretmen Örgütsel Mutluluk Ölçeği”ve“Öğretmenlere Yönelik Örgütsel Sinerji Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS programına aktarılarak analizler yapılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar kullanılmıştır. Ölçeklerin normal dağılım durumunu belirlemek için çarpıklık ve basıklık testleri uygulanmış, verilerin normal dağıldığı tespit edilmiştir. Bu doğrultuda fark testleri için parametrik yöntemlerden t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon testleri için ise Pearson korelasyonu uygulanmıştır. Son olarak regresyon analizleri de yapılarak analizler tamamlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda; Öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeyleri ile yaş ve kıdem değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark varken; cinsiyet, medeni durum ve eğitim durumu arasında anlamlı bir fark göstermediği ortaya çıkmıştır. Öğretmenlere yönelik örgütsel sinerji ölçeği ile öğretmenlerin sinerji düzeylerine bakıldığında cinsiyet, yaş, medeni durum, kıdem gibi değişkenlerle istatistiksel olarak anlamlı bir fark yokken; eğitim durumu arasında anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeyleri ile örgütsel sinerji düzeyleri arasında istatistiksel olarak pozitif yönlü orta düzey bir ilişki bulunmuştur. Öğretmenlere Yönelik Örgütsel Sinerji Ölçeği puanlarını açıklamak için yapılan regresyon analizi sonuçları incelendiğinde kurulan regresyon analizi modeli istatistiksel olarak anlamlıdır. Öğretmen Örgütsel Mutluluk Ölçeği puanları öğretmenlerin örgütsel sinerji düzeyini etkilemektedir. Öğretmenlerin örgütsel sinerji düzeyinde meydana gelen değişimin %46,5'i öğretmenlerin örgütsel mutluluk ölçeği puanları ile açıklanmaktadır. Sonuç olarak; öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeyleri arttıkça örgütsel sinerji düzeyleri de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between teachers' organizational happiness levels and organizational synergy levels. For this purpose, the relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The population of the research consists of 1500 secondary school teachers affiliated with the Directorate of National Education in the Bahçelievler district of Istanbul. Since it was not possible to reach the entire population, 397 teachers were reached by using the proportional sampling method.“Personal Information Form”,“Teacher Organizational Happiness Scale”and“Organizational Synergy Scale for Teachers”were used as data collection tools in the research. The collected data were transferred to the SPSS program and analyzed. Descriptive statistical methods were used to analyze the data obtained in the study. Skewness and kurtosis tests were applied to determine the normal distribution of the scales, and it was determined that the data was normally distributed. In this regard, parametric methods such as t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used for difference tests, and Pearson correlation was used for correlation tests. Finally, the analyzes were completed by performing regression analyses. As a result of the analysis; While there is a statistically significant difference between teachers' organizational happiness levels and age and seniority variables; It was revealed that there was no significant difference between gender, marital status and educational status. When the organizational synergy scale for teachers and the synergy levels of teachers are examined, there is no statistically significant difference with variables such as gender, age, marital status and seniority; It was determined that there were significant differences between education levels. A statistically positive, medium-level relationship was found between teachers' organizational happiness levels and organizational synergy levels. When the regression analysis results to explain the scores of the Organizational Synergy Scale for Teachers are examined, the regression analysis model established is statistically significant. Teacher Organizational Happiness Scale scores affect teachers' level of organizational synergy. 46.5% of the change in teachers' organizational synergy level is explained by teachers' organizational happiness scale scores. In conclusion; As teachers' organizational happiness levels increase, their organizational synergy levels also increase.