Hassas nitelikli kişisel verilerin korunamamasından doğan tazminat sorumluluğu
Compensation liability arising from failure to protect sensitive personal data
  1. Tez No: 866148
  2. Yazar: ABDULKADİR MİZANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ACAR ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde bilim ve teknoloji dünyasındaki gelişmeler, internet kullanımının yaygınlaşması ve elektronik haberleşmenin kolaylaşması gibi imkânları sunarken beraberinde veri işleme faaliyetlerinin çeşitlenmesi ve artmasına da sebep olmuştur. Kişisel verilerin korunmasında en etkili yöntem verilerin hiç işlenmemesi iken gelinen noktada verilerin adeta modern dünyanın metası olarak işlem görüyor olması amaçlanan korumadan uzaklaşılması riskini doğurmaktadır. Bu kapsamda gerek uluslararası hukukta gerekse de ulusal mevzuatımızda düzenlemeler hayata geçirilmiş, amaçlanan korumanın sağlanması için yasal zorunluluklar getirilmiştir. Söz konusu düzenlemelere uyulmadığında devreye girecek olacak idari, cezai ve hukuki yaptırım mekanizmaları öngörülmüştür. Çalışmada öncelikle birinci bölümde kişisel verinin tanımı, unsurları ve hukuki niteliği hakkında bilgi verilmiş, akabinde konunun daha iyi anlaşılabilmesi açısından kişisel verilerin korunması hukukunda önem arz eden kavramlar tanımlanmış ve temel ilkeler irdelenmiştir. İkinci bölümde ise, kişisel verilerin temeli olarak değerlendirilebilecek hassas nitelikli kişisel veriler ve hassas nitelikli kişisel verilerin işlenme şartları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde hassas nitelikli kişisel verilerin hukuka aykırı işlenmesi neticesinde ortaya çıkan zararın tazminin nasıl ve ne şekilde olabileceği hususu açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak çalışmada, hassas nitelikli kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesi neticesinde gündeme gelecek olan tazminat sorumluluğunun somutlaştırılması, böylece kişisel verileri ihlal edilen ilgilinin kişinin gerçek anlamda korunması için çözüm odaklı bakış açısı geliştirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, developments in the world of science and technology provide opportunities such as widespread use of the internet and easier electronic communication, while also causing the diversification and increase of data processing activities. While the most effective method for protecting personal data is not to process the data at all, at this point, the fact that data is treated as a commodity of the modern world creates the risk of moving away from the intended protection. In this context, regulations have been implemented both in international law and in our national legislation, and legal obligations have been introduced to ensure the intended protection. Administrative, criminal and legal sanction mechanisms are envisaged to be activated if the regulations in question are not complied with. First of all, in the first part of the study, information about the definition, elements and legal nature of personal data is given, and then, in order to better understand the subject, important concepts in personal data protection law are defined and basic principles are examined. In the second part, sensitive personal data that can be considered as the basis of personal data and processing conditions of sensitive personal data are discussed. In the third section, it has been tried to clarify how and in what form the damages arising from the unlawful processing of sensitive personal data can be compensated. As a result, the study aims to concretize the liability for compensation that will arise as a result of unlawful processing of sensitive personal data, and thus to develop a solution-oriented perspective for the real protection of the person concerned whose personal data has been violated.