Kamu harcamaları ve mutluluk: Türkiye örneği
Public expenditures and happiness: Türkiye example
- Tez No: 866152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMLA GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Mutluluk, her bireyin hissettiği bir duygu olup, ölçülmesi ve sayısal veriler ile ifade edilmesi pek mümkün olmayan bir kavramdır. Öte yandan mutluluk geçmişten günümüze herkesin ortak gayesi olmuştur. Bireyler mutlu olmak için birçok çaba sarfetmişlerdir. Göreceli bir kavram olan mutluluğu etkileyen birçok faktör olsa da yapılan araştırmaların çoğunda mutluluk ve ekonomi arasındaki ilişkiye değinilmektedir. Daha önceleri yalnızca psikoloji alanında incelenen mutluluk konusu, son zamanlarda ekonomik açıdan da sıklıkla incelenmeye başlanmıştır. Ekonomik açıdan mutluluk, insanların mutluluklarını artırmak adına devletin uyguladığı ekonomi politikalarını incelemektedir. Bu çalışma ile Türkiye'de uygulanan kamu harcamaları ve mutluluk ilişkisinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda Türkiye'deki kamu harcamaları, Türkiye İstatistik Kurumu'nun yaşam memnuniyeti çerçevesinde yaptığı kamu hizmetlerindeki memnuniyetler ile karşılaştırılarak bir korelasyon analizi yardımıyla kamu harcamaları ve mutluluk ilişkisi değerlendirilmiştir. Yapılan korelasyon analizinde Türkiye İstatistik Kurumu memnuniyet analizi verileri ile eğitim bütçesi, sağlık harcamaları ve milli güvenlik harcamalarının gayri safi yurtiçi hasıla oranı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gözlemlenmiştir. Toplam kamu harcamalarının gayri safi yurtiçi hasıla oranı ile Türkiye İstatistik Kurumu yaşam memnuniyeti arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Ayrıca, mutluluk ile kamu harcamaları ilişkisi seçilmiş bazı G20 ülkeleri ele alınarak grafikler eşliğinde karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Happiness is an emotion felt by every individual, and it is a concept that is not possible to measure and express with numerical data. On the other hand, happiness has been the common goal of everyone from past to present. Individuals have made many efforts to be happy. Although there are many factors affecting happiness, which is a relative concept, most of the research focuses on the relationship between happiness and economy. The subject of happiness, which was previously examined only in the field of psychology, has recently begun to be examined frequently from an economic perspective. From an economic point of view, happiness examines the economic policies implemented by the state in order to increase people's happiness. This study aims to reveal the relationship between public expenditures and happiness in Turkey. In this context, public expenditures in Turkey were compared with the satisfaction in public services provided by the Turkish Statistical Institute within the framework of life satisfaction, and the relationship between public expenditures and happiness was evaluated with the help of a correlation analysis. In the correlation analysis, a statistically significant relationship was observed between the satisfaction analysis data of the Turkish Statistical Institute and the ratio of education budget, health expenditures and national security expenditures to gross domestic product. No statistically significant relationship was found between the ratio of total public expenditures to gross domestic product and life satisfaction of the Turkish Statistical Institute. In addition, the relationship between happiness and public expenditures was compared with some selected G20 countries and graphs.