Ergenlik dönemi öğrencilerinin ses özelliklerinin çeşitli parametreler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the voice characteristics of adolescent students in terms of various parameters
- Tez No: 866162
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL FUNDA TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ergenlik (mutasyon) dönemi çocukluk çağından gençlik çağına hem fiziksel hem de psikolojik olarak geçiş dönemi olarak bilinmektedir. Bu dönemin en belirgin fiziksel değişimlerimden biri de çocukların ses özelliklerinde meydana gelen değişimdir. Özellikle erkek çocukların ses kaslarındaki milimetrik büyüme ve değişim seslerinin bir oktav kalınlaşması ile sonuçlanmaktadır. Ses değişim dönemi ve takip eden ergenlikten çıkış evresini içine alan 15- 17 yaş evresi öğrencilerin ses özellikleri ülkemizde üzerinde yeterince durulmuş bir konu değildir ve genellikle sağlık bilimleri alanlarında çalışanlar tarafından konu ele alınmaktadır. Bu evredeki çocukların fiziksel gelişimlerinin ve erişkinliğe geçiş sürecindeki duygusal değişimlerinin ses özelliklerine yansıması ve kendi seslerine olan bakış açılarının incelenmesi de oldukça önemli bir konudur. Bu nedenle araştırma lise düzeyindeki 15- 17 yaş öğrencilerinin ses özelliklerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma hem öğrencilerin kendi seslerine yönelik bir farkındalık oluşturması hem de 15 -17 yaş arasındaki çocukların kendi ses özelliklerini ses gürlüğü, parlaklığı, hışırtılı ve pürüzlü olması, netliği, sosyal yaşama olan etkileri vb. parametreler açısından ele alınması önemlidir. Araştırma tarama modeline göre yürütülmüş betimsel bir çalışmadır. Öğrencilerin ses özelliklerini kendilerinin değerlendirmeleri düşüncesi çerçevesinde şekillendirilmiştir. Araştırmanın evrenini lise düzeyindeki öğrenciler ve örneklemini Çorlu Lisesi öğrencileri oluşturmaktadır. Gönüllülük esasına dayalı olarak katılan öğrencilere bir anket uygulanmış, ses özellikleri çeşitli parametreler doğrultusunda değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın bu evrede görev yapan eğitimcileri ve bu evre öğrencilerinin seslerine yönelik çalışmalar yapanları aydınlatması arzu edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Adolescence (mutation) period is known as the transition period from childhood to youth, both physically and psychologically. One of the most apparent physical changes of this period is the change in the vocal characteristics of children. Especially, millimetric growth and change in vocal muscles of the boys result in an octave thickening of their voices. Voice characteristics of children aged between 15-17, which includes the voice change period and the following stage of exit from adolescence, are not a subject that has been sufficiently emphasized in our country and often handled by those working in the health sciences. The reflection of the physical development of children at this stage and their emotional changes in the transition period to adulthood on their voice characteristics and examining their perspectives on their own voices is also a very important matter. For this reason, this research aims to find out the voice characteristics of high school students aged between 15-17. In the research, both the students' awareness of their own voices and the effects of their own voice characteristics such as loudness, brightness, rustling and roughness, clarity on their social life, etc. important to consider in terms of parameters. The research is a descriptive study conducted according to the scanning model. It was shaped within the framework of the idea that students' consideration of their own voice characteristics. The population of the research is high school students and the sample is formed by Çorlu High School students. A questionnaire was applied to the students who participated on a voluntary basis, and their voice characteristics were tried to be evaluated. It is desired that the research will enlighten the educators who work in this stage and those working on the voices of the children of this stage.