Subkütan heparin enjeksiyonlarında farklı yöntem uygulamanın komplikasyon oluşturma yönünden değerlendirilmesi
The evaluation of appling different method in subcutan heparin enjection in brings complication
- Tez No: 86618
- Danışmanlar: PROF.DR. MELİHA ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
X- ÖZET Kaynaklara ve klinik çalışmalardaki gözlemlerimize göre subkütan heparin enjeksiyonunda farklı yöntemler uygulanmaktadır. Uygulanan bu yöntemler, enjeksiyon yerinde sıklıkla ağrı, renk değişimi ve hematomlara neden olmaktadır. Bu çalışma, subkütan heparin enjeksiyonlarında farklı yöntem uygulamanın komplikasyon oluşturma yönünden etkili olup olmadığım belirlemek amacıyla deneysel ve gözlem araştırması olarak uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Hastanesinin en sık heparin uygulaması yapılan Dahiliye I-II, Nöroloji, Kalp-Damar, Kardiyoloji (servis, yoğun bakım), Cerrahi, Ortopedi ve Nöroşirurji servislerinde yatan ve subkütan heparin tedavisi uygulanan 18- 60 yaş grubundaki 40 hasta oluşturmuştur. Araştırmacının enjeksiyonlarında enjeksiyon sonrası ağrı, renk değişimi ve hematom oluşumunu azaltmak için enjeksiyon öncesi ve soması iki dakika buz uygulaması yapılmıştır. Araştırma sonuçlan“Standart subkütan heparin uygulaması”ile hemşirelerin uygulamaları arasında ağrı renk değişimi ve hematom oluşumu yönünden anlamlı bir fark varım dır?" hipotezlerini istatistiksel olarak desteklememiştir. (p>0,05) Ancak araştırmacı ve hemşirelerin enjeksiyonlarından elde edilen veriler, ağrı, renk değişimi ve hematom oluşumu yönünden araştırmacının standart enjeksiyon yöntemi ile yaptığı uygulamalarda, bu oluşumların yüzdelerle daha az geliştiğini göstermiştir 64Enjeksiyon öncesi ve sonrası iki dakika buz uygulaması, enjeksiyon sonrası oluşan ağrıyı azaltmaktadrr. Araştırmacının enjeksiyonlarında, Enjektördeki hava çıkartılmayıp, enjeksiyon sonrası hava kilidi olarak kullanıldığında, Enjeksiyon bölgesi olarak abdomen seçildiğinde, Alanın temizliği alkollü spançla yapıldığında, İğnenin giriş açısı 90° olarak uygulandığında, Enjeksiyon öncesinde alan elle desteklendiğinde, Enjeksiyon sırasında aspirasyon ve el değişimi yapılmadığında, Erjeksiyon boyunca alan kavrandığında, Heparin enjeksiyonu sonrası dokuya 0,2 cc hava verildiğinde, Alana kuru spançla bastırıldığında ve Masaj uygulandığında, ağrı duyumu daha az şiddet ve yüzde de, hematom oluşumu da daha az sayıda oluşurken,renk değişimi daha fazla sayıda oluşmuştur. 65
Özet (Çeviri)
XI- SUMMARY According to the clinic researches and our observation results, different techniques are used during the injection of heparin subcutan. These different techniques used may cause frequent pains, changes in color and hematomas. This work is practised to analyse the different methods which brings, complication to subcutan heparin enjections, through the experimental and observal researchings, if it is influential or not. The materials of this research are collected from the internal disease I, II, Norology, Cardio vasculer, Cardiology, University Medical Research Hospital since heparin subcutan is frequently applied on forty patients. (18-60 ages) in those departments. During the injections of the researcher“ice”is applied for two minutes before and after the injections in order to rninimize the pain, hematoma, and change in color. The results of the researchs supports the statical hypothesis of the nurses if there is a differences between“standart heparin injection technique applying and routin applyings. (P> 0.05) But the results of the injections of the researcher and the nurses show that pain, change in color and the formation of hematoma occur rarely when the ”standard injection technique" is used. The application of ice to the injection point before and after the injection minimizes the pain. During the researcher's injections; 66. When the air in the injector is not taken out. (It is used as air block). When abdomen is preferred as the injection point.. When the injection point is cleaned with alcohol.. When the injection is done with a 90° angle.. When the injection point is hold with one hand.. When no aspiration and no changing of hand is occurred during the application.. When the injection point is hold with one hand through out the application.. When heparin is injected slowly.. When 0,2 cc air is injected after the injection of heparin. When message is done after application, the occurrence of pain is minimized and the formation of hematoma is minimized, too.But, change in color is maximized. 67