Meslek yüksekokulu öğrencilerinin sosyal medya kullanımı ve siyasal eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi (Nazilli MYO örneği)
Investigation of the relationship between vocational school students social media use and political tendencies Nazilli Vocational School case
  1. Tez No: 866189
  2. Yazar: ZEHRA KÜÇÜKKALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sosyal medya, bilgi üreterek toplayarak ve paylaşarak insanların günlük yaşamlarında reform etkisi yaratan yepyeni bir sosyal iletişim ortamı yaratmıştır. Forumlar, bloglar ve sosyal ağlar gibi internet ve sosyal medya araçları iletişimde devrim yaratmış ve halkla ilişkilerin en önemli araçlarından biri haline gelmiştir. Popüler medya iletişimde hala önemli bir rol oynamakla birlikte insanların temel ihtiyaç düzeyinde yerini almış yeni bir sosyal alan yaratmıştır. Sosyal medyanın, siyasi katılım üzerindeki etkisinin yanı sıra, siyasetçilerin ve üniversite gençliğinin sosyal medyayı toplu siyasi eylem için kullanabildikleri gözlemlenmektedir. Özellikle insanların günlük hayatı içinde önemli bir yer tutan sosyal medyanın bu etkileyiciliği siyasetten pazarlamaya kadar bütün mecraların dikkatini çekmiştir. Bu çalışma, Türkiye'de sosyal medyanın siyasi katılımcılık üzerindeki etkisini Meslek Yüksek Okulu öğrencileri üzerinden incelemektedir. Uygulama çalışmasında ölçeğe ilişkin faktör yapısını ve sosyal medyanın siyasal katılıma etkisini incelemek amacıyla Sosyal Medya Siyasal Katılım Ölçeğinin geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Araştırma kapsamında sosyal medyanın siyasal katılıma olan etkisinin demografik özellikler ve sosyal medya kullanım alışkanlıkları bağlamında değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma bulguları, Meslek Yüksek Okulu düzeyinde sosyal medyanın siyasal katılıma doğrudan olumlu bir etkisinin olmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Social media has created a whole new social communication environment that reforms people's daily lives by generating, collecting and sharing information. Internet and social media tools such as forums, blogs and social networks have revolutionized communication and have become one of the most important tools of public relations. While popular media still plays an important role in communication, it has created a new social space that has replaced people's basic needs. In addition to its impact on political participation, it is observed that social media can contribute to collective political action by politicians and university youth in using social media. This effectiveness of social media, which has an important place in people's daily lives, has attracted the attention of all channels from politics to marketing. This study examines the impact of social media on political participation in Turkey through Vocational School students. Vocational School students were selected as a suitable object of study due to their high level of political participation and social media activity in elections and collective actions. In the application study, validity and reliability analyses of the Social Media Political Participation Scale were conducted to examine the factor structure of the scale and the effect of social media on political participation. Within the scope of the research, it was aimed to evaluate the effect of social media on political participation in the context of demographic characteristics and social media usage habits. The research findings revealed that social media does not have a direct positive effect on political participation at the Vocational School level.