Enflâsyona karşı koruma sağlayan ve sağlamayan BİST-50 hisse senetleri üzerine çalışma: Diskriminant analizi uygulaması
Study on BIST-50 stock with and without inflation protection: Application of discriminant analysis
- Tez No: 866188
 - Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KADERLİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 106
Özet
Enflâsyon'un bir ekonomi üzerindeki etkisi çok çeşitlidir. Bu etkiler olumlu olabileceği gibi, olumsuz da olabilir. Ancak, enflâsyonun etkisi daha çok olumsuzdur. Bu olumsuz nedenler arasında, paranın gerçek değerinin azalması , tasarrufların ve yatırımların düşmesi, stokçuluk güdüsüyle piyasaya sürülen malların miktarının azalması sayılabilir. Enflâsyonun finansal varlıklar üzerindeki etkisi uzun yıllardır teorik bir meseledir. Son yıllarda yaşanan yüksek enflâsyon oranları nedeniyle bu konu daha da önem kazanmıştır. Bu konu üzerinde yapılan ilk ciddi çalışmalar 1930'lu yıllarda Irwing Fisher tarafından gerçekleştirilmiştir. Fisher'e göre nominal faiz oranları, ilerideki muhtemel enflâsyon oranaları ile ilgili tüm bilgileri yansıtmaktadır. Bu çalışmanın amacı, yatırımcıları enfâsyon risklerinden koruyan şirket hisse senetleriyle onları bu riskten koruyamayan hisse senetlerinin birbirinden ayrıştırılmasında rol oynayan finansal oranların“Diskriminant Analizi”yöntemiyle ortaya çıkarılmasıdır. Bunun için çoklu değişken analizi yöntemlerinden birisi olan "Diskriminant Analizi'' kullanılacaktır. Analizde kullanılacak olan veriler, BIST 50' ye dâhil firmalara ait borsa kayıtlarından derlenecek ve hesaplanacaktır.
Özet (Çeviri)
The impact of inflation on an economy is diverse, with both positive and negative effects. However, the predominant impact is often negative. Among these adverse effects are the depreciation of the real value of money, a decline in savings and investments, and a reduction in the quantity of goods released into the market driven by hoarding tendencies. The influence of inflation on financial assets has been a theoretical issue for many years. Given the recent high inflation rates, this topic has gained even more significance. The first serious studies on this subject were conducted in the 1930s by Irving Fisher. According to Fisher, nominal interest rates reflect all information about future potential inflation rates. The objective of this study is to reveal the financial ratios that play a role in discriminating between company stocks that protect investors from inflation risks and those that do not, using the“Discriminant Analysis”method. For this purpose, the“Discriminant Analysis”method, one of the multivariate analysis techniques, will be employed. The data used in the analysis will be compiled and calculated from stock records of companies included in the BIST 50.