Türkiye'nin yenilenebilir enerji potansiyeli ve enerji sektöründe çalışanların iş tatmini üzerine bir araştırma
A research on Turkey's renewable energy potential and job satisfaction of employees in the energy sector
  1. Tez No: 866229
  2. Yazar: KHALIL MHIMD IBRAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI MUSTAFA PAKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnsanlığın varoluşu ile beliren ve her nesil, her toplum ve medeniyet tarafından ihtiyaç duyulan enerji kaynaklarına günümüzde de gereksinim duyulmaktadır. Öyle ki, gelişen dünya karşısında bu kaynaklardan yenilenemez enerji kaynaklarının günün birinde bitecek olması tüm devletleri endişelendirmiş haldedir. Kömür, petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıtlar hem yaşanan iklim krizlerini daha da olumsuz etkilemekte hem de kendilerini yenileyememeleri tüm toplumları başka enerji kaynaklarını bulmaya ve kullanmaya yöneltmiştir. Bu durum karşısında yenilenebilir enerji kaynakları önem arz etmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisi, jeotermal enerji, biyokütle enerjisi, hidrolik enerji, rüzgar enerjisi ve dalga enerjisi çevreye daha az zarar vermeleri ile birlikte kendilerini yenilemeleri gibi avantajlara sahiptirler. Bu çalışmada da fosil yakıtlar nelerdir, bu kaynakların üretim ve tüketim oranları, ömürleri ve ithalatın azaltılması için planlanan projeler hakkında bilgi verilmiştir. Özellikle çalışmada, coğrafi açıdan önemli konuma sahip olan Türkiye'nin yenilenebilir enerji potansiyeli ve kurulu gücü hakkında güncel bilgi verilmiştir. Aynı zamanda çalışmada enerji sektöründe çalışanların demografik özelliklerine göre iç tatmin, dış tatmin ve genel tatmin düzeylerindeki algıları kapsamlı bir şekilde yorumlanmış olup; araştırmacılara, iş dünyasına, karar vericilere ve uygulayıcılara, STK'lara ve topluma yönelik yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Energy resources, which emerged with the existence of humanity and are needed by every generation, every society and civilization, are still needed today. So much so that, in the face of the developing world, the fact that non-renewable energy resources from these sources will one day run out has worried all states. Fossil fuels such as coal, oil and natural gas not only negatively affect the current climate crises, but also their inability to renew themselves has led all societies to find and use other energy sources. In this situation, renewable energy sources are important. Solar energy, geothermal energy, biomass energy, hydraulic energy, wind energy and wave energy, which are renewable energy sources, have the advantage of causing less damage to the environment and renewing themselves. In this study, information is given about what fossil fuels are, the production and consumption rates of these resources, their lifespan and the projects planned to reduce imports. In particular, in the study, up-to-date information was given about the renewable energy potential and installed capacity of Turkey, which has an important geographical location. At the same time, in the study, the perceptions of employees in the energy sector regarding internal satisfaction, external satisfaction and general satisfaction levels were interpreted comprehensively according to their demographic characteristics; Suggestions for researchers, business world, decision makers and practitioners, NGOs and society are presented.