Hanefi mezhebinin Cuma hutbesi hakkındaki görüşleri ve görüşlerinde delil almış oldukları hadislerin tespiti
The opinions of the Hanafi sect about the Friday khutbah and the hadith which they use as evidence for their opinions
- Tez No: 866242
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dinî yönden bilgilendirme ve bilinçlendirme yollarından biri olan ve her hafta düzenli bir şekilde irat edilen Cuma hutbesi, toplumu bilinçlendirmenin yanı sıra Cuma namazının ayrılmaz bir parçası olarak telakki edilmiştir. Nübüvvet asrından uzaklaştıkça diğer meselelerde olduğu gibi hutbe meselesinde de bazı sorular gündeme gelmiştir. Dolayısıyla ilgili konu hakkında detaylı bilgilere yer vermek ve İslâm toplumunda uygulanış amacının esaslarına işaret etmek oldukça önemlidir. Ayrıca Hanefîlerin görüş ve fetvalarında hadis ve sünnetten istifade etme düzeyi zaman zaman tartışma konusu olmuştur. Elinizdeki çalışmada, bu tartışmalara bir nebze de olsa ışık tutması amacıyla Hanefî mezhebinin ve kısmen de olsa diğer mezheplerin Cuma hutbesi hakkındaki görüşleri ve bu görüşlerinde dayanmış oldukları hadisler tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmanın konusuna, amacına, önemine ve izlenilen yönteme vb. temas edilmiştir. Birinci bölümde hutbe ile ilgili genel bilgilere yer verilip Hanefîlerin Cuma hutbesi hakkındaki görüşlerine ve bu görüşlerinde dayandıkları hadislere değinilmiştir. İkinci bölümde ise çalışmayla ilgili hadislerin orijinal metinleri ve bu metinlerin tahriçleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Friday khutbah, which is one of the ways of informing and raising awareness in religious terms, has been considered as an inseperable part of some worships. As we receded away from the age of prophethood, some questions have been raised on the issue of the khutbah, just as in other issues. Therefore, it is important to give detailed information about the subject and to point out the principles of its aim in Islamic society. Moreover, the level of utilization of hadith and sunnah in the opinions and fatwas of the Hanafis has been a matter of debate from time to time. In this study, in order to enlight about these debates, the views of the Hanafi sect and, to some extent, the other sects on the Friday khutbah and the hadiths they relied on in these views have been tried to be determined. The study consists of an introduction and two chapters. In the introduction, the subject, purpose, importance of study, and methodology of the study are mentioned. In the chapter, general information about the khutbah was given and the views of the Hanafis on the Friday khutbah and the hadiths which they relied on in these views are mentioned. In the second chapter, the original texts of the hadiths related to the study and their authentications were presented.