Unutulmuş meluncan kimliklerini hatırlamak: Meluncan otobiyografi ve biyografi örneklerinde Meluncan kimliklerinin temsilleri
(Re)membering a forgotten people: Representations of Melungeon identities in Melungeon autobiography and biography writings
- Tez No: 866243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN YAVAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Amerika Birleşik Devletleri'nin zengin ve karmaşık bir tarihi vardır; bu tarih, yüzyıllar boyunca süregelen bir evrimi ifade eder. Bu süreçte, dünyanın farklı bölgelerinden gelen göç dalgaları, özellikle ABD'de, çok sayıda ırk, etnik grup ve topluluğun Amerikan toplumuna katılımını sağlamıştır. Bu çeşitli toplumlar arasında, Meluncan'lar gibi bazı topluluklar büyük ölçüde yeterince temsil edilmemiştir. Bu topluluğun kimliği, kültürü ve edebiyatı hakkında farkındalık yaratmak ve etkili bir anlayış geliştirmek için, Meluncan'ların kendilerini nasıl gördüklerini ve başkaları tarafından nasıl tasvir edildiklerini incelemek kritik önem taşır. Bu, Meluncan'ların geçmişini, bugününü ve kimliğini ele alan otobiyografik ve biyografik eserlerin detaylı bir analizini gerektirir; böylece topluluklarının önemli yönleri ve bağlantıları aydınlatılır. Tarihsel olarak, Meluncan'lar hakkındaki anlatılar sıklıkla efsaneler, klişeler ve önyargılar tarafından şekillendirilmiştir; bu durum, onların hikayesine duyulan akademik ilgiyi de etkilemiştir. Bu çalışmanın amacı, Meluncan halkının sesini yükseltmek ve onların hak ettiği ilgiyi görmeyen tarihini ve kültürünü ön plana çıkarmaktır. Meluncan'lar hakkında sınırlı kaynak bulunduğundan dolayı haklarındaki bilgi, araștırma ve çalışmalar emekleme aşamasındadır. Meluncan'ların yaşam öykülerinin incelenmesi, onların deneyimlerinin hem gözden kaçan hem de hatırlanan yönlerini aydınlatmak açısından çok önemlidir. Bu hedefe etkili bir şekilde ulaşmak için, bu toplulukla ilgili otobiyografik ve biyografik literatürün analizine dayanak oluşturan teorik çerçeveler ve kavramlarla ilgilenmek gereklidir. İlk olarak, biyografi ve otobiyografinin teknik yönlerinin ayrıntılı bir analizi yapılmalıdır ve bunların temel unsurları vurgulanmalıdır. Daha sonra, etnisite kavramının eleştirel bir şekilde incelenmesi, Meluncan nüfusunu oluşturan farklı toplulukların kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlamak için gereklidir. Ek olarak, yerinden edilme, anayurt ve sürgün gibi temaların araştırılması önemlidir; bu kavramlar Amerikan tarihi bağlamında büyük bir öneme sahiptir ve Meluncan'ların yaşam gerçekliklerini derinden etkilemektedir. Etnik kimlik incelemesi de, Meluncan kimliklerinin çeşitli edebi ve kültürel eserlerde nasıl temsil edildiğini anlamak için elzemdir. Bu araştırma, çok kültürlülüğün çeşitli yönlerini incelemeyi ve göçün Amerikan toplumunun sosyal yapısını şekillendirmedeki rolünü aydınlatmayı hedeflemektedir. Özellikle, Meluncan toplulukları içindeki çok kültürlülük ifadelerine özel bir vurgu yapılacaktır. Bu kapsamlı yaklaşım, yalnızca Meluncan'lar etrafındaki söylemi derinleştirmekle kalmaz, aynı zamanda Amerikan tarihinin kimlik ve topluluk çerçevesindeki daha geniş yansımalarına da katkıda bulunur. Meluncan'ların Amerika'ya gelişleri ve yerleşim süreciyle ilgili tarihsel ve kültürel bağlamlar üzerine yapılan saha çalışmaları, bu topluluğun geçmişine dair önemli bilgiler ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu bağlamda, Meluncan'ların göç dalgaları ve Amerika'daki yerleşimleri üzerinde durulmuştur. Meluncan'ların bir topluluk olarak nasıl evrildiğini anlamak için, onların kökenlerine dair farklı teorilerin incelenmesi kritik bir öneme sahiptir. Bu teoriler arasında Portekizli ve Türk kökenlerini öne sürenler en dikkat çekici olanlardır. Araştırma, ayrıca Meluncan'ların Amerika'da yerleşim yerlerini ve coğrafi konumlarını da aydınlatmıştır. Meluncan'ların Yeni Dünya'ya yerleşiminin etkilerini anlamak, özellikle onların asimilasyon ve entegrasyon süreçlerini değerlendirmek açısından önemlidir. Ayrıca, bu deneyimlerin şekillendirdiği kültürel özellikleri incelemek, Meluncan'ların eğitim, din, ticaret ve günlük yaşam gibi yaşam biçimlerine dair değerli farkındalık sunar. Bu saha araştırmalarına paralel olarak, Meluncan'larla ilişkili edebi özelliklerin de araştırılması gereklidir. Meluncan'ların yerleştiği Appalachia bölgesi edebiyatının ayırt edici özellikleri tanımlanmış ve bu özellikler detaylandırılmıştır. Ayrıca, Appalachia edebiyatında yaygın olan otobiyografi, biyografi ve anı türlerindeki unsurlar da analiz edilmiştir. Meluncan'ların edebi eserlerdeki temsillerini kapsamlı bir şekilde anlamak için, bu topluluğu içeren önemli romanlar ve belirli dramalar da detaylı bir şekilde incelenmiştir. Sonuç olarak, Meluncan'larla ilgili seçilmiş üç otobiyografik eser ve üç biyografik eser analiz edilmiştir. İlk olarak, otobiyografik eserler incelenmiş ve bu eserlerin Meluncan kimliklerini, kültürlerini ve deneyimlerini nasıl yansıttığına odaklanılmıştır. Daha sonra biyografik eserler incelenmiş ve Meluncan'ların yaşamlarına dair edebi yaklaşımlar araştırılmıştır. Bu eserlerin analizi sonucunda, Meluncan'ların kimlikleri, kültürleri ve deneyimleri hakkında önemli farkındalıklar elde edilmiş; tarihleriyle ilgili birçok unutulmuş yön gün ışığına çıkarılmıştır. Meluncan'lar, Amerikan toplumundaki birçok topluluktan biridir. Diğer topluluklar gibi, kendine özgü bir geçmişi, bugünü ve zengin bir deneyim ve hikâye dokusu bulunmaktadır. Dolayısıyla, bu anlatıları ortaya koyan edebiyatın analizi giderek önem kazanmaktadır. Meluncan'lar hakkında biyografik ve otobiyografik eserlerin incelenmesi, bu topluluğun Türk kökeni de dahil olmak üzere çeşitli toplumlarla olan bağlantılarını daha etkili bir şekilde anlamayı sağlar. Meluncan'ların geçmişi, bugünü ve kimliklerini ele almak ve bu edebi eserlerdeki temsillerini incelemek, bu büyüleyici topluluğun birçok yönü hakkında değerli farkındalıklar sunar.
Özet (Çeviri)
The United States boasts a rich and complex history that spans centuries. Throughout this evolution, waves of migration from across the globe have introduced a multitude of races, ethnicities, and communities to the American landscape, particularly within the USA. Among this diverse society, some communities, such as the Melungeons, have remained largely underrepresented. To promote awareness and foster a deeper understanding of this group's identity, culture, and literature, it is crucial to explore both how Melungeons view themselves and how they are portrayed by others. This involves a thorough analysis of autobiographical and biographical works that address the past, present, and identity of Melungeons, thereby illuminating significant aspects of their community and its connections. Historically, the narrative surrounding Melungeons has often been shaped by myths, stereotypes, and biases, which have dictated the level of scholarly interest in their story. The objective of this dissertation is to amplify the voices of the Melungeon people, whose history and culture have not received the attention they warrant. Due to the limited resources available on the Melungeons, information, research, and studies about them are still in their infancy.The examination of the life stories of the Melungeons is crucial for illuminating both overlooked and reminisced aspects of their lived experiences. To effectively achieve this objective, it is essential to engage with the theoretical frameworks and concepts that underpin the analysis of autobiographical and biographical literature pertaining to this group. Initially, a detailed analysis of the technical aspects of biography and autobiography is warranted, emphasizing their foundational components. Following this, the concept of ethnicity warrants critical exploration to facilitate a comprehensive understanding of the diverse communities that comprise the Melungeon population. Further, the investigation of themes such as displacement, homeland, and exile is essential, as these concepts hold significant relevance in the context of American history and profoundly influence the lived realities of the Melungeons. An examination of ethnic identity is likewise imperative for a nuanced understanding of how Melungeon identities are represented in various literary and cultural works. This inquiry aims to examine various aspects of multiculturalism, elucidating the role of immigration in shaping the social landscape of American society. Special emphasis will be placed on the expressions of multiculturalism within Melungeon communities. This comprehensive approach not only deepens the discourse surrounding Melungeons but also contributes to broader considerations of identity and community within the framework of American history. The research and fieldwork concentrated on the historical and cultural backgrounds of the Melungeons, with the goal of revealing significant insights about their arrival in America. It presented information on the waves of migration that included the Melungeons to enhance understanding of this aspect. By exploring the historical context, the formation of the Melungeon community in America and its subsequent development was emphasized. To comprehend how the Melungeons evolved into a community, it is crucial to investigate the various theories regarding their origins. Among these, the theories suggesting Portuguese and Turkic roots stand out as the most prominent. The study also highlighted the settlements where the Melungeons formed their community, clarifying their geographical position in America. Understanding the implications of the Melungeons' settlement in the New World is vital, especially regarding the processes of assimilation and integration they undertook. Additionally, examining their cultural characteristics—shaped by these experiences—offers valuable insights into their way of life, including elements such as education, religion, trade, and daily routines among the Melungeons. In conjunction with this field research on the Melungeons, it is essential to explore the literary characteristics associated with them. The distinctive traits of Appalachian literature, where the Melungeons established their community, have been identified and delineated. Furthermore, the elements of autobiography, biography, and memoir, prevalent in Appalachian literature, warrant analysis. To gain a comprehensive understanding, it is also important to scrutinize Melungeon representations in literary works. To this end, key novels and specific dramas that feature Melungeon depictions were thoroughly analyzed. In light of the concepts, theories, and historical, cultural, and literary characteristics related to the Melungeons, we have analyzed three selected autobiographical works and three biographical works about this community. First, we examined the autobiographical works, focusing on how they represent Melungeon identities, cultures, and experiences. Then, we turned to the biographical works to explore their literary approaches to the lives of the Melungeons. Through the analysis of these selected works, we uncovered insights about Melungeon identity, culture, and their experiences, bringing to light many forgotten aspects of their history that deserve recognition. Melungeons represent one of the many communities within American society. Like other communities, they possess a unique past, present, and a rich tapestry of experiences and stories. Consequently, literature that reveals these narratives is emerging and growing in number. It is essential to analyze both biographical and autobiographical works about the Melungeons to gain a deeper understanding of their connections to various societies, including links to Turkish heritage. By examining the past, present, and identity of the Melungeons, as well as their representation in these literary works, we gain valuable insights into many aspects of this fascinating community.