ICCII tabanlı analog devrelerin tasarımı ve benzetimi
Design and simulation of ICCII-based analog circuits
  1. Tez No: 866254
  2. Yazar: GÜLİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN YÜCE, DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN UNUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tezde, negatif tipli eviren ikinci kuşak akım taşıyıcı (ICCII-) tabanlı iki devre tasarlanmıştır. Bu devrelerden ilki akım modlu evrensel süzgeç devresidir. Devre tasarımında üç adet ICCII-, iki adet bir ucu topraklı kondansatör, iki adet bir ucu topraklı direnç ve bir adet yüzen direnç bulunmaktadır. Devrenin üç tane akım girişi bulunurken iki adet akım çıkışı bulunmaktadır. Giriş akımlarının tercihlerine göre çıkışlardan; alçak geçiren, yüksek geçiren, bant geçiren, tüm geçiren ve çentik süzgeç çıkışları elde edilebilmektedir. Tez kapsamında tasarlanan ikinci devre ise dört fazlı osilatör devresidir. Bu devre de aynı şekilde üç adet ICCII-, iki adet bir ucu topraklı kondansatör, iki adet bir ucu topraklı direnç ve bir adet yüzen dirençten oluşmaktadır. İlgili osilasyon şartı sağlanması durumunda aralarındaki faz farkı 90o olan dört adet gerilim çıkışı ve bu çıkışlara ilave bir tane akım çıkışı bulunmaktadır. Devrelerin benzetimleri SPICE programında yapılmıştır. ICCII-'lerin iç yapısında kullanılan MOS transistörler için 0.13 μm IBM CMOS teknoloji parametreleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, negative-type inverting second-generation current conveyor (ICCII-)-based circuits are designed. The first of these circuits is a current-mode universal filter. This circuit includes three ICCII-s, two grounded capacitors, two grounded resistors, and one floating resistor. The circuit has three input currents and two output currents. With appropriate selection of three input currents, lowpass, high-pass, band-pass, all-pass and notch filter output currents can be obtained. The second circuit in this thesis is a four-phase oscillator. Similarly, this circuit consists of three ICCII-s, two grounded capacitors, two grounded resistors, and one floating resistor. If the relevant oscillation condition is met, there are four voltage outputs with a phase difference of 90o. Also, there is an additional current output. Simulations of the circuits are made through the SPICE program. Further, 0.13 μm IBM CMOS technology parameters are used for the MOS transistors in the internal structure of the ICCII-s.