Covid 19 döneminde Dünya'da ki pandemi politikalarının biyopolitika ekseninde analizi
Biopolitical analysis of covid 19 policies that is applied in the world
- Tez No: 866283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL İBRAHİM KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu tez, sonraları pandemi olarak ilan edilen Covid 19 virüsü biyopolitik açıdan ele almaktadır. Tez, esas olarak bu iki olgu (biyopolitika ve covid 19) arasındaki ilişkiye odaklanmaktadır. İlk olarak biyopolitikayı sorgulamakta ve filozof ve yazarlar tarafından ortaya atılan tüm yaklaşımlar üzerinde durmaktadır. Tezin ilk bölümünde, biyopolitika bu filozof ve yazarlara ışık tutarak ele alınmaktadır. Ardından,“tıbbileşme”tıbbın inşanların hayatlarını nasıl etkilediği ve“terapötik devlet”adı altında devletin bu etkilerin nasıl parçası olduğu tartışılmakta ve analiz edilmektedir. İkinci bölümde bu ilişki tarihten verilen örneklerle gösterilmektedir. İkinci bölüm, bu örneklere odaklanmakta ve ortaya konulan örneklerden çeştili sonuçlara ulaşmaktadır. Son olarak ise Covid 19 biyopolitik kavram, düşünce ve anlayışlarla analiz edilmektedir. Bu son bölümde Covid 19 ve biyopolitika arasındakiyi ilişkiyi gösteren bulgular çeşitli araştırmalar, bilimsel çalışmalar ve bulgularla ortaya konulmuş ve desteklenmiştir. Genel olarak, tez Covid 19 pandemisine biyopolitik bir anlayışla yaklaşmaktadır. Bununla beraber tez bu araştırma alanındaki yeni çalışmaları teşvik etme amacını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Covid 19 virus which is announced as a pandemics later on is discussed in terms of biopolitics. Thesis primarily focuses on the relationship between of two Bisubjects. Firstly, it will question the biopolitics and emphasize all of the approachments that was put forward by philosophers and writers. In the first section of thesis, biopolitics is discussed by putting light on those philosophers and writers ideas. After that, how medicine affected people'slives under the name of“medicalization”and how state is part of those affects on people's lives is discussed and analyzed under the name of“therapeutic state”. In this second section, this relationship is shown by examples from the history. Second section focuses those examples and draw some conclusions out of those examples that is presented. Lastly, Covid 19 is analyzed by biopolitical notions, concepts and understandings. In 6this section, findings that show the relationship between Covid 19 and biopolitics is discussed and supported the thesis by various researches, scientific studies and findings. In general, thesis approaches the Covid 19 by biopolitical understanding. On the other hand, it aims to encourage the new studies on this research area.