Âşık Ruhsatî'nin şiirlerinde geçen kök değerlerin değerler eğitimi açısından incelenmesi
Investigation of the root values in Âşık Ruhsatî's poems in terms of values education
- Tez No: 866295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MÜCAHİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmada 19. yüzyılda yaşamış, tasavvufi kültürden beslenen bir halk şairi olan Âşık Ruhsatî'nin Doğan Kaya tarafından tespit edilen şiirleri Millî Eğitim Bakanlığının öğrencilere aktarılmasını hedeflediği 10 kök değer olan“adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik, yardımseverlik”açısından incelenmiştir. Araştırmamızda sosyal bilimlerin sıklıkla kullandığı nitel araştırma yöntemi kullanılarak, doküman analizi yapılmıştır. Çalışmamız üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde değerler ve değerler eğitimi hakkında teorik bilgiler verilmiştir. Bu bölümde değerlerin tarihçesine ve değerlerin din eğitimi açısından önemine ve Millî Eğitim Bakanlığının konu hakkındaki çalışmalarına değinilmiştir. Ayrıca bu bölümde kök değerlerin neler olduğuna ve bu değerlerin tanımlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde Âşık Ruhsatî'nin hayatı ve şiirleri ile ilgili bilgiler verilmiş, üçüncü bölümde Âşık Ruhsatî'nin şiirlerinde geçen kök değerlerler tespit edilerek, elde edilen bulgular neticesinde değerlendirmelerde bulunulmuştur. Sonuç kısmında elde ettiğimiz bulgular dikkate alındığında Âşık Ruhsatî'nin şiirlerinin değerler eğitimi açısından zengin bir içeriğe sahip olduğu, Şair'in bazı şiirlerinde Osmanlı Türkçesinde kullanılan Arapça ve Farsça sözcüklerini kullanmasından dolayı Osmanlıca sözlük kullanılmasının gerekli olabileceği ayrıca Millî Eğitim Bakanlığının ortaöğretim düzeyinde Ruhsatî'nin şiirlerin değerler eğitiminin öğretilmesinde kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the poems of Âşık Ruhsatî, a folk poet who lived in the 19th century and was fed by Sufi culture, identified by Doğan Kaya, were analyzed in terms of“justice, friendship, honesty, self-control, patience, respect, love, responsibility, patriotism and benevolence”, which are the 10 core values that the Ministry of National Education aims to transfer to students. In our research, document analysis was conducted using the qualitative research method frequently used in social sciences. Our study consists of three chapters and a conclusion. In the first part of our study, theoretical information about values and values education is given. In this section, the history of values and the importance of values in terms of religious education and the work of the Ministry of National Education on the subject are mentioned. In addition, in this section, what the root values are and the definitions of these values are given. In the second part, information about the life and poems of Âşık Ruhsatî was given, and in the third part, the root values in the poems of Âşık Ruhsatî were determined and evaluations were made as a result of the findings obtained. Considering the findings we have obtained in the conclusion part, it has been concluded that Âşık Ruhsatî's poems have a rich content in terms of values education, that it may be necessary to use an Ottoman dictionary because the poet uses Arabic and Persian words used in Ottoman Turkish in some of his poems, and that Ruhsatî's poems can be used in teaching values education at the secondary education level of the Ministry of National Education.