Anne-çocuk bağlanması ve duygusal erişilebilirlik arasındaki ilişkiler: İkili (Diyadik) analiz
The relationships between mother-child attachment and emotional availability: A dyadic analysis
- Tez No: 866296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ TOPLU DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: MEF ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, annelerin kendi bağlanma stilleri ile çocuklarının bağlanma stilleri arasındaki ilişkiyi, annelerin duygusal erişilebilirlikleri ile çocuklarının duygusal erişebilirlikleri arasındaki ilişkiyi ve anne bağlanma ile anne ve çocuk duygusal erişilebilirlik ve çocuk bağlanma ile anne ve çocuk duygusal erişilebilirlik arasındaki ilişkileri ikili bir bakışla ortaya koymaktır. Bu doğrultuda bağlanma konusunda hem annelerden hem de çocuklarından veri toplanarak ikili bir analiz yapılmıştır. Araştırmanın katılımcıları gönüllü ve on sekiz yaşından büyük kadın ve erkekler ile anneleridir. Araştırma için Anne-Baba ve Akran Bağlanması Envanteri (IPPA-T) ile Lum Ebeveyn Duygusal Erişilebilirlik Envanteri (LEAP) kullanılmıştır. Çalışmanın hipotezleri Yapısal Eşitlik Modellemesi Yol Analizi kullanılarak test edilmiştir. Araştırmanın bulguları, hipotezleri doğrulayarak, annelerin kendi bağlanma stilleri ile çocuklarının bağlanma stilleri arasında, annelerin duygusal erişilebilirlikleri ile çocuklarının duygusal erişebilirlikleri arasında ve anne-çocuk bağlanma ile duygusal erişilebilirlik arasında pozitif ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Araştırma bulguları alan yazın kapsamında tartışılmış ve araştırmacılar ile alandaki ruh sağlığı uzmanları için bulgulara dayalı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to explore the relationship between mothers' own attachment styles and their children's attachment styles, mothers' emotional availability and their children's emotional availability, mother attachment and mother emotional availability and child emotional availability, child attachment and mother emotional availability and child emotional availability with a dyadic approach. Therefore, a dyadic analysis has been conducted with volunteers consisting of both mothers and their male/female children who were above age 18. Inventory of Parent and Peer Attachment – Turkish version (IPPA-T) and Lum Emotional Availability of Parents (LEAP) were utilized to collect data. In order to test the main hypotheses of the research Path Analysis Structural Equation Model was conducted. The findings confirmed the hypotheses by revealing that there are positive relationships between mothers' attachment styles and children's attachment styles, mother's emotional availability and children's emotional availability, and mother-child attachment style with emotional availability. The results were discussed in terms of the scope of the literature and suggestions for research and practice were presented for researchers and mental health practitioners in the field.