İlköğretim döneminde öğrenim gören kız çocuklarında menarş ve menstruasyon hijyenine ilişkin bilgi ve uygulamalarının belirlenmesi
Determination of knowledge and practice of primary school girls on menarche and menstruation hygiene
  1. Tez No: 86632
  2. Yazar: HATUN ŞAHİNTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RENGİN ACAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Araştırma, ilköğretim dönemindeki kız öğrencilerin menstruasyon hijyenine yönelik bilgi düzeyleri ve uygulamalarını belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul il sınırlan içinde yer alan ilköğretim okullarındaki 7. sınıf kız öğrencileri, örneklemi ise, oransız küme örnekleme yöntemi ile bu okullar arasından belirlenen 1 özel, 3 resmi ilköğretim okulunda (okul isimleri Ek II ) öğrenimini sürdüren ve basit randomizasyon yöntemi ile seçilen toplam 264 kız öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, literatür bilgisi doğrultusunda hazırlanan ve birinci bölümde; öğrencilerin tanıtıcı özelliklerini, ikinci bölümde; mentruasyon ve hijyenine ilişkin bilgileri, üçüncü bölümde ise; menstruasyon hijyeni uygulamalarına yönelik sorulan içeren, toplam 25 sorudan oluşan anket formu ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, ortalama, yüzdelik ve x2 (chi square) testi kullanılmıştır. Araştırmamızda, çalışma kapsamına alınan öğrencilerin menarş ve menstruasyona ypnelik bilgilerinin kısmen yeterli, hijyenik uygulamalara yönelik bilgilerinin ise yetersiz 57olduğu ve derslerinde verilen sağlık bilgisi kapsamında konuya gereken önemin verilmediği görülmüştür. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETERMINATION OF KNOWLEDGE AND PRACTICE OF PRIMARY SCHOOL GIRLS ON MENARCHE AND MENSTRUATION HYGIENE This descriptive study sought to determine the knowledge and practice levels of primary school girls on menstruation hygiene. The study population was determined as grade 7 girls from primary schools of Istanbul. The study sample included a total of 264 randomly selected girls of four primary schools (1 private, 3 official schools) chosen using a random sampling method. Data were collected through a 25-item questionnaire prepared in the light of the literature and included three sections to reveal introductory features of the students, their knowledge on menstruation and hygiene, and their practice on menstruation and hygiene, respectively. Data analyses were made using mean and percentage calculations and chi-square test. 59The study results showed that knowledge of the students on menarche and menstruation were somewhat adequate, while that on hygiene practice lagging behind, and that sufficient consideration was not given to hygiene practice within the context of lessons. 60