Kurumsal kimlik gücünün örgütsel bağlılık boyutları üzerine etkileri, eski ve yeni siyasal partiler üzerine bir araştırma
The effects of corporate identity strength on organizational commitment dimensions, a research on old and new political parties
  1. Tez No: 866331
  2. Yazar: BAHADIR SÜNGÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÜNDÜZ ÇEKMECELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada kurumsal kimlik gücü, örgütsel bağlılık ve siyasi parti kavramlarına odaklanılmıştır. Bu kapsamda çalışmanın birinci bölümünde kurumsal kimlik gücü, kurum kültürü ve kurumsal kimliğin oluşturulması ile ilgili açıklamalara yer verilmiştir. Devamında örgütsel bağlılık kavramı incelenmiş ve örgütsel bağlılığın alt boyutlarından olan“devam bağlılığı, duygusal ve normatif bağlılık”boyutları kavramsal çerçevede ele alınmıştır. Son olarak siyaset, siyasetçi ve siyasi parti kavramları ile ilgili açıklama ve yorumlara yer verilmiştir. Araştırma, kurumsal kimlik gücünün örgütsel bağlılığa etkilerini siyasi partiler üzerinden incelemeyi ve bağlılığın unsurlarını kurumsal kimlik gücü ile ilişkilendirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçlardan hareketle bu çalışma Kocaeli İli, İzmit ve Başiskele İlçelerinde örgütleri olan eski ve yeni politik partilerde görev yapmakta olan 361 parti üyesi ile gerçekleştirilmiştir. Anket formuyla sağlanan bilgiler“IBM SPSS 28.0.1.1 (15)”paket programıyla değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre; hem eski hem de yeni siyasi partilerde, kurumsal kimliğin gücü ile üyelerin örgütsel bağlılık düzeyleri arasında olumlu ve güçlü bir ilişkinin bulunduğu belirlenmiştir. Ayrıca yapılan analizlerde, eski ve yeni siyasi partilerde kurumsal kimliğin gücünün duygusal ve normatif bağlılık boyutlarına olumlu ve anlamlı etki ettiği belirlenmiştir. Diğer taraftan, kurumsal kimlik gücünün devam bağlılığına etkisi araştırıldığında, eski siyasi partilerde bu etkinin çok düşük olduğu, yeni siyasi partilerde ise anlamlı bir etkinin olmadığı sonuçları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the concepts of corporate identity power, organizational commitment, and political party. In this context, in the first part of the study, explanations were made about the strength of corporate identity, corporate culture, and the creation of corporate identity. Afterward, the concept of organizational commitment was examined and the dimensions of continuance commitment, affective commitment, and normative commitment, which are sub-dimensions of organizational commitment, were discussed in the conceptual framework. Finally, explanations and comments about the concepts of politics, politicians, and political parties were expressed. The research aims to examine the effects of corporate identity power on organizational commitment through political parties and to associate the elements of commitment with corporate identity power. Based on these purposes, this study was carried out with 361 members of the party who are working in the old and new political parties that have organizations in Kocaeli Province, Izmit, and Başiskele Districts. The information obtained through the questionnaire was analyzed with the“ IBM SPSS 28.0.1.1 (15) package program”. According to the findings of the research; It has been determined that there is a positive and strong relationship between the strength of corporate identity and the organizational commitment levels of the members in both old and new political parties. However, in the analyses made, it has been determined that the strength of corporate identity has a positive and significant effect on emotional and normative commitment dimensions in old and new political parties. On the other hand, when the effect of corporate identity power on continuance commitment was investigated, it was found that this effect was very low in the old political parties and that there was no significant effect in the new political parties.