UNHCR belgelerinde iklim göçü ve dijital teknolojiler
Climate migration and digital technologies in UNHCR documents
- Tez No: 866352
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHATTİN CİZRELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Science and Technology, Sociology, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) operasyonel faaliyetlerine odaklanan bu çalışma, iklim değişikliği kaynaklı insan hareketliliklerinde dijital teknolojinin uygulama alanlarının nasıl kullanıldığını değerlendirmektedir. İklim değişikliğinin neden olduğu kriz, süreci yönetmede etkili dijital çözümlerin uygulanmasına yönelik acil bir ihtiyacı da beraberinde getirmektedir. Bu tez kapsamında iklim değişikliği nedeniyle ortaya çıkan insani yardım ihtiyaçları ve insan hareketliliğinin yönetilmesi konusunda UNHCR tarafından gerçekleştirilen dijital teknoloji uygulamaları incelenmiştir. Çalışmada UNHCR'in 2015-2024 yıllarında yayınlanan küresel raporlarının incelenmesinde nitel bir araştırma tasarımıyla doküman analizi yöntem olarak belirlenmiştir. Dijital teknolojilerin uygulama alanlarını tespit edilmiş ve nasıl uygulandığı değerlendirmek için tematik analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularında kayıt ve belgeleme; iletişim, bilgilendirme ve temel hizmetlere erişim; veri toplama ve analizi gibi tematik alanlar dijital teknolojilerin uygulama alanları olarak belirlenmiş ve bu teknolojilerin nasıl uygulandığı değerlendirilmiştir. Genel olarak bu araştırma UNHCR gibi kuruluşların göçmenler açısından iklimle ilgili sorunlar karşısında daha etkili bir insani yardım yönetimi için dijital teknolojilerden nasıl yararlanabileceğine dair mevcut durumu değerlendirmeyi ve dijital teknolojilerin sorunları ve imkanları ekseninde tartışmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Focusing on the operational activities of the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR), this study assesses how the application of digital technology has been utilized in climate change-induced human mobility. The crisis caused by climate change brings with it an urgent need for the implementation of effective digital solutions to manage the process. Within the scope of this study, digital technology applications realized by UNHCR in managing humanitarian needs and human mobility arising from climate change are analyzed. In the study, document analysis was used as a method with a qualitative research design in analyzing UNHCR's global reports published in 2015-2024. The thematic analysis technique was used to identify the application areas of digital technologies and to evaluate how they are used. In the findings of the research, thematic areas such as registration and documentation; communication, information and access to basic services; data collection and analysis were identified as areas of application of digital technologies and how these technologies were applied were evaluated. Overall, this research aims to assess the current situation on how organizations such as UNHCR can make use of digital technologies for more effective humanitarian management in the face of climate-related challenges for migrants and to discuss the problems and opportunities of digital technologies.