Ortaokul öğrencilerinde deprem ve Tanrı algısı (Gaziantep ili örneği)
Earthquake and God perception in secondary school students (The case of Gaziantep province)
- Tez No: 866353
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHLÜL TOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnsan doğa karşısındaki acziyetini ve çaresizliğini zaman zaman unutmaktadır. Mevcut teknolojik gelişmeler, maddi güçler ve imkanlar bu nisyanın temel enerjisini oluşturur. Ancak doğanın kendini hatırlatması acı ve keder içerebilir. Doğal felaketlerin en acılı olanlarından birisi de depremlerdir. Depremler yer altındaki fay hatlarının kırılması sonucunda gerçekleşir. Yeryüzünde ise büyük yıkımlara ve can kayıplarına sebep olacak izler bırakır. Tabii bir durumdur ki bu ve benzeri olaylar insanlar üzerinde çok büyük etkiye sahiptir. Maddi-manevi birçok konu zihinsel süreçlerde tartışmaya açılır. Depremler, fiziksel yıkımların yanında psikolojik yıkımlarda gerçekleştirir. İnsan ömrünün toyluk, tecrübesizlik ve gelişimsel açıdan henüz ilk kısımlarını kapsayan ergenlik dönemindeki bireyler yaşanılan bu sorunlardan nasibini alır. Bu dönemin ilk evresinde bulunan, ''ortaokul öğrencileri'' olarak nitelendirdiğimiz, 11-13 yaş arası bireyler yaşanılan süreçlerden etkilenenler arasındadır. Yeni bir kimlik bulmaya çalışan bu çocuklar yaşanılan depremlerden, gördükleri, hissettikleri, tecrübe ettikleri oranında etkilendir. Dini gelişimin bir evresi olarak da kabul edilen bu sürecin, böyle bir tecrübenin yaşanmasıyla nasıl bir yön bulacağı merak konusudur. Bu sorudan yola çıkarak yapmış olduğumuz çalışmada depremin bahsi geçen çocuklar üzerinde nasıl bir Tanrı algısı oluşturduğunu göstermeye çalışılacaktır. Bunu yaparken; doğal afetlerin, depremin, algının, Tanrı algısının, konuya dair psikolojik yaklaşımların, bahsi geçen dönemin dini gelişim özelliğinin mahiyetine değinilecektir. Bu teorik bilgiler ışığında öğrencilerle mülakatlar yapılmış, Deprem ve Tanrı algısına düşünceleri ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Öğrenciler Tanrı'nın mutlak güç sahibi olduğunu ve her şeyi yaratma yetisini vurgulamışlardır. Buna bağlı olarak da depremin Allah'ın insanlara gönderdiği uyarı veya ceza olduğunu belirtmişlerdir. Deprem sonrası süreçte ibadetlerin yoğunlaştığı çalışmanın dikkat çekici sonuçlarındandır.
Özet (Çeviri)
Human beings occasionally forget their helplessness and vulnerability in the face of nature. Current tecnological developments, material power and capabilities constitute the fundamental energy of this forgetfulness. However, nature itself can remind with pain and sorrow. One of the most painful naturel disasters is earthquakes, which occur as a result of the rupture of underground fault lines. On the Earth's surface, they leave marks that can lead to significant destruction and loss of life. It is inevitable that events like these have a profound impact on individuals. Many material and spiritual issues are open to debate in mental processes. In addition to material destruction, psychological destruction is also inflicted. Individuals in the adolescence period, covering the early parts of life characterized by naivety, inexperience, and developmental aspects, are affected by these problems. Individuals aged 11-13, referred to as“middle school students”in this first stage of adolescence, are among those affected by the experienced processes. These children, who are trying to find a new identity, are influenced by the earthquakes they experience to the extent they see, feel, and experience. This process, considered as a phase of religious development, raises curiosity about how it will be shaped with such an experience. In our study based on this question, we will attempt to demonstrate how the earthquake shapes the perception of God in the mentioned children. In doing so, the nature of natural disasters, earthquake, perception, perception of God, psychological approaches to the subject, and the nature of religious development of the period in question will be mentioned. In the light of this theoretical information, interviews were made with students and their thoughts on earthquake and God perception were tried to be revealed. The students emphasised that God has absolute power and the ability to create everything. Accordingly, they stated that the earthquake was a warning or punishment sent by God to people. It is one of the remarkable results of the study that worship intensified in the post-earthquake period.