Rusya'ya uygulanan küresel ekonomik yaptırımların Türkiye ekonomisine etkisi
The impact of global economic sanctions on Russia on the Turkish economy
  1. Tez No: 866357
  2. Yazar: YUSUF ASIM PAKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÖZIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yapılan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Rusya'ya uygulanmakta olan küresel ekonomik yaptırımların Türkiye ekonomisine olan etkisi geçmiş ve güncel durumlar ışığında incelenip anlatılmaktadır. Ekonomik yaptırımların tarih boyunca ülkeler arasındaki ilişkilerde yıpratma ve politika değiştirme amacı olarak kullanılmasının sonuçları yine bu çalışmada incelenmiştir. Yaptırımlar sonucunda hedeflenen amaçlara ne seviyede ulaşılabildiği ve süreç içerisinde ortaya çıkan planlanmayan sonuçlar ve durumlar, bu çalışmada ayrıca incelenmiştir. Birinci bölümde ekonomik yaptırımların tarihçesi incelenmiş, ekonomik yaptırımların türleri ve amaçları açıklanmıştır. Buna ek olarak ekonomik yaptırımların etkileri ve etkililiği yine bu bölümde değinilmiştir. Temel yaptırım teorilerinin neler olduğuna değinilmiş ve detaylandırılmıştır. Ayrıca dış politika aracı olarak ekonomik yaptırımların nasıl kullanıldığı da yine bu bölümde açıklanmıştır. İkinci bölümde ise Rusya ve Türkiye arasındaki uluslararası ilişkilere genel bir bakış yapılmış,Rusya-Türkiye ticari ilişkilerinin sektör bazında neler olduğuna değinilmiştir. Rusya'ya uygulanan yaptırımlar ve ambargolara yine bu bölümde değinilmiştir. Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında Rusya'ya uygulanan yaptırımlar ve Türkiye'nin konumu açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise Rusya-Türkiye arasında ekonomik analiz yapılmış yıllara göre olan değişim veriler ışığında incelenmiştir. Rusya'ya uygulanan yaptırımların etkililiği bu bölümde detaylıca incelenmiş, yaptırımlar sonrasın Rusya-Türkiye arasında doğan veya doğabilecek yeni iş birliği ve ticari fırsatlar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of three parts. The impact of the global economic sanctions imposed on Russia on the Turkish economy is examined and explained in light of past and current situations. The consequences of using economic sanctions throughout history as a means of erosion and policy change in relations between countries are also examined in this study. The extent to which the desired goals can be achieved as a result of the sanctions, as well as the unplanned results and situations that arise during the process, are also examined in this study. In the first part, the history of economic sanctions is explored, and the types and purposes of economic sanctions are explained. Additionally, the effects and effectiveness of economic sanctions are discussed in this section. Fundamental sanction theories are touched upon and explained, along with how economic sanctions are used as a tool in foreign policy. The second part provides a general overview of the international relations between Russia and Turkey. It delves into sector-specific details of Russia-Turkey trade relations. The section also covers the sanctions and embargoes imposed on Russia, particularly post-Russia-Ukraine war, with an explanation of Turkey's position. In the third part, an economic analysis is conducted between Russia and Turkey, examining changes over the years through the lens of change data. The effectiveness of sanctions imposed on Russia is thoroughly examined in this section. Furthermore, the emergence or potential for new collaborations and commercial opportunities between Russia and Turkey post-sanctions are discussed.