Okul öncesi öğretmenlerinin görsel sanat uygulamalarına ilişkin görüşleri
Views of preschool teachers on visual art applications
  1. Tez No: 866356
  2. Yazar: ZEYNEP KURTBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE HANDE AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Okul öncesi öğretmenlerinin sanat etkinliklerine ilişkin deneyim ve görüşlerini belirlemeyi amaçlayan bu araştırma, temel nitel deseninde olup nitel araştırma yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcılarını İstanbul İl'inde gönüllü olarak yer alan 11 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen açık uçlu sorulardan oluşan görüşme formu ve doküman inceleme formu kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde araştırmaya katılan öğretmenlerle görüşme yapılmış ve her öğretmenin uyguladığı aylık planlar doküman analizi formu aracılığıyla incelenmiştir. Elde edilen verilerin analizinde betimsel ve içerik analiz kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin neredeyse tamamının sanat etkinliklerinin çocukların psikomotor, bilişsel, dil, yaratıcılık, özgüven gelişimi, olumlu kişilik kazanımı gibi birçok alanda çocuklara sunduğu katkıları belirterek, sanat etkinliklerine gereken değeri ve önemi verdikleri görülmüştür. Öğretmenler sanat etkinliklerini planlama sürecinde çocukların gelişimini desteklemek adına çeşitli materyallerden yararlanarak, ürünleri çocukların görebileceği şekilde sergilemişlerdir. Yapılan görüşme ve doküman analizi ile öğretmenlerin sanat etkinliklerinde yer verdikleri sanat çalışmaları türü, çocukların aktif katılımı, sanat etkinliklerini planlarken uyguladıkları yöntem, sergileme ve değerlendirme süreçlerine yönelik görüşleri ile bu süreçlere yönelik yaptıkları uygulamalar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research, aimed at identifying the experience and views of pre-school teachers on art activities, was carried out using basic quality models and qualitative research methods. Participants in the study were 11 preschool teachers who volunteered in Istanbul. As a data collection tool, the researchers used an interview form consisting of open-ended questions and a document review form. In the data collection process, the teachers involved in the research were interviewed and the monthly plans implemented by each teacher were reviewed through a document analysis form. Thematic and content analysis were used in the analysis of the data obtained. The study revealed that almost all the art activities of teachers give value and importance to art activities by identifying the contribution that children make to children in many areas, including psychomotor, cognitive, language, creativity, self-confidence development, and positive personality acquisition. Teachers have used a variety of materials to support children's development in the planning process of art activities and have displayed the products in a way that children can see. The interviews and document analysis were conducted and the type of artwork the teachers participate in art activities, the active participation of children, the methods they apply when planning art events, their views on the exhibition and evaluation processes and their practices in these processes were identified.