Avrupa Birliği'nin rusya'ya yönelik ekonomik yaptırımları'nın rus dış politikası üzerindeki etkileri: 2014-2022
The impact of the european union's economic sanctions against Russia on Russian foreign policy: 2014-2022
  1. Tez No: 898699
  2. Yazar: ZHANAR BAGITZHANOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Son on yılda Rus dış politikası, Avrupa Birliği ve ABD'nin Ukrayna'daki olaylara tepki olarak uyguladığı ekonomik yaptırımların etkisiyle birtakım değişikliklere uğramıştır. Ekonomik ve siyasi alanları ilgilendiren yaptırımlar, uluslararası arenada etkisini giderek hissettirerek Rusya'nın Batı dünyası dışındaki ekonomik, politik ve diplomatik stratejilerine de tartışmaya açık etkiler oluşturmuştur. Bu noktadan hareketle, yaptırımların Rusya'nın dış politika mecraları üzerindeki etkilerini incelemek Rusya'nın farklı yönetimsel alanları üzerindeki uygulamalarını da anlamamıza fırsat oluşturacaktır. Nitekim, Avrupa Birliği tarafından uygulanan ekonomik yaptırımlar, Rus dış ticaret gelirlerinin beslendiği çeşitli sektörlere baskı uygulayarak özellikle enerji, hizmet sektörü ve tarım alanlarında ilk olarak yansımalarını bulmuştur. Karşılıklı yaptırım denemeleri Rus dış politika ve küresel toplumla etkileşim stratejilerini hatırı sayılır ölçüde etkileyerek yeni konsept uygulamalarını devreye sokmuştur. Kırım'ın 2014'te Rusya tarafından ilhak edilmesi ve Doğu Ukrayna'da ayrılıkçı şiddet olaylarının yoğunlaşması gözlerinin Birleşmiş Milletler Teşkilatı üzerinde yoğunlaşmasına yol açmıştı. Ne var ki BM, genel kurulda veto yetkisi bulunan ve nükleer silahlara sahip olan Rusya'ya herhangi bir askeri müdahalede bulunamamıştır. Avrupa'nın doğusunda ve Karadeniz'in kuzeyinde cereyan eden bu olağanüstü gelişmeler Avrupa Birliği sınırlarında güvenlik açığı ortaya çıkarmıştır. Fiziki bir müdahalede bulunamayan Brüksel, Washington ile hareket ederek ve kısmen de küresel arenada prestijini korumak amacıyla ekonomik yaptırım kozunu kullanmak istemiştir. Araştırmada yaptırımların Rus dış politikasına etkisi ekonomik, politik ve diplomatik açılardan ele alınmaktadır. Böylece Rusya'nın dış politikasındaki ana eğilimleri ve gelecek perspektifleri eleştirel bir bakış açısıyla irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the past decade, Russian foreign policy has undergone various changes due to the impact of economic sanctions imposed by the European Union and the United States in response to the events in Ukraine. Sanctions affecting economic and political spheres have gradually made their presence felt on the international stage, generating debatable impacts on Russia's economic, political, and diplomatic strategies outside the Western world. From this standpoint, examining the effects of sanctions on Russia's foreign policy outlets will also provide an opportunity to understand its practices in different administrative domains. Indeed, the economic sanctions imposed by the European Union initially manifested their repercussions, particularly in sectors such as energy, services, and agriculture, which are vital for Russian foreign trade revenue. Mutual sanction attempts have significantly influenced Russian foreign policy and interaction strategies with the global community, prompting the introduction of new conceptual practices. The annexation of Crimea by Russia in 2014 and the escalation of separatist violence in Eastern Ukraine directed the focus of the international community towards the United Nations. However, the UN, where Russia holds veto power in the General Assembly and possesses nuclear weapons, was unable to undertake any military intervention. These extraordinary developments unfolding in Eastern Europe and the northern Black Sea region exposed security vulnerabilities within the European Union's borders. Unable to engage in physical intervention, Brussels sought to leverage economic sanctions, in collaboration with Washington, partly to maintain its prestige in the global arena. This research examines the impact of sanctions on Russian foreign policy from economic, political, and diplomatic perspectives. Consequently, the main trends and future perspectives of Russia's foreign policy have been critically scrutinized.