Lisansüstü tezlerdeki canlılar ve yaşam konu alanına yönelik STEM etkinliklerinin mühendislik entegrasyonu açısından incelenmesi
Examining of STEM activities in graduate thesis towards the subject area of living things and life in terms of engineering integration
- Tez No: 866393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN HACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de ortaokul fen eğitimi alanında yürütülen lisansüstü tezlerdeki canlılar ve yaşam konu alanına yönelik hazırlanan STEM etkinliklerinin mühendislik entegrasyonu açısından incelemektir. Bu amaç doğrultusunda bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yöntemi ve süreci işletilmiştir. Araştırmanın dokümanlarının Türkiye'de yürütülen ve Yüksek Öğretim Kurumu Ulusal Tez Veri Merkezi'nde erişime açık olan fen eğitimi alanında ortaokul düzeyinde STEM eğitimi konusunda yürütülen ve içeriğinde canlılar ve yaşam konu alanına yönelik etkinlikler veya uygulama yönergeleri olan 14 tez ve içeriğindeki 33 etkinlik oluşturmaktadır. Her bir etkinlik süreci ayrıntılı olarak incelenmiş, etkinliklerin uygulanma sürecini ve disiplin entegrasyonunu yansıtacak ve özetleyecek akış şemaları oluşturulmuştur. Akış şemaları Roehrig vd. (2021) nin önerdiği gibi“disiplin entegrasyonu açısından zayıf mühendislik tasarım görevi ile içerikle tutarlı fen etkinlikleri, disiplin entegrasyonu açısından fen içeriğiyle sınırlı bağlantısı olan mühendislik tasarım görevi etkinlikleri, disiplin entegrasyonu açısından bağlam olarak fen ile mühendislik tasarım görevi etkinlikleri, disiplin entegrasyonu açısından entegre ve tutarlı STEM etkinlikleri”dört kategoride sınıflandırılmıştır. İncelenen tezlerdeki etkinliklerin daha çok mühendislik tasarımına odaklanan ya da fen öğretimine odaklanan STEM etkinlikleri olduğu görülmektedir. Bunun yanında fenin sadece bağlam olarak kullanıldığı mühendislik tasarımına odaklanan etkinlikler de bulunmaktadır. Ancak disiplin entegrasyonu açısından entegre ve tutarlı STEM etkinliği kategorisinde sadece bir etkinliğin olması dikkat çekici bir sonuç olmuştur. Bu sonuç literatürde canlılar ve yaşam konu alanına yönelik fen öğretimine mühendislik entegre etmenin zor olduğu sonucunu desteklemekle birlikte, fen ve mühendislik entegrasyonunda hem fen içeriğinin hem de bağlamların önemli olduğu, bunun bir mühendislik tasarım görevi ve süreci ile entegre edilmesinin ve öğrencilere sunulacak etkinliklere yansıtılmasının önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Ulaşılan sonuçlardan yararlanılarak uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the STEM activities prepared for the subject area of living things and life in postgraduate theses conducted in the field of secondary school science education in Turkey in terms of the integration of engineering. For this purpose, the document analysis method, one of the qualitative research methods, was used in this research. The documents of the research consist of 14 theses and 33 activities in the content of STEM education at the secondary school level in the field of science education, which were conducted in Turkey and are open to access at the National Thesis Data Center of the Council of Higher Education. Each activity process was examined in detail, and flow charts were created to reflect and summarize the implementation process and discipline integration of the activities. The flow charts are classified into four categories“(i) coherent science activity with loosely connected engineering design challenge (EDC), (ii) engineering design-focused activity with limited connections to science content, (iii) engineering design activity with science content as context, and (iv) integrated and coherent STEM activity”as suggested Roehrig at al.(2021). It seems that the activities in the theses examined are STEM activites focused more on engineering design or on science teaching. In addition, there are also activities focusing on engineering design, included science only as a context. However, it was a considerable result that there was only one activity in the integrated and coherent STEM activity category. This result both supports the conclusion in the literature that it is difficult to integrate engineering into science teaching in the subject area of living things and life and reveals that both science content and contexts are important in the integration of science and engineering, and that it is important to integrate this with an engineering design task and process and reflect it in the activities to be presented to students. Suggestions were made for practitioners and researchers using the results obtained.