Üç fazlı asenkron motorlarda frekans modulasyonuyla hız kontrolu
Speed control of three phase inducation motor by using frequency modulation
- Tez No: 8664
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Endüstride mekanik döndürme gücüiçin ©ss çok elsktrik nKstorlsrı kullana,lırö Bu ırtotorlarâtt hı&laran ayarisniş yöntemi ysotorm einsits® gör® d®ğiş«bilire Doğru akara motorunun hıası ge^sl olsrssk »anyetik akiya bağla-^ken alternatif «kansls çal2.şaîî senkrontip motorlar» hisiara, çalasına frekansı xra saffgs» kutup sayisına bağladır* Alternatif sk2.sr.lt !«3torl«rda kwt«p «syj.«ıiîi değiştirmekl® kademeli de^ir sayaları, ald® edilire ancak ssotor hızının sürekli ay ar l ası ®b ilkesi İÇİP^ motora dağişken frekanslı bir «erilim uygulamak g®rekir0 Bw çalaşmeda^ ®fe®tik * «3o^« rultucw«e^irici a9 tekniği ¥®soodülaByoîîu kullana¬ rak bu gerekli değişken frekanslı gerilimi üreten bir Gİ- haa geliştirilmiştira Bu cihaa V/f oranına sabit tutarak rr»o-tor momentinin korun^aaıiîi e®§laKîakt*dır9 Bu eihasan çı- kiş frakansa 0-SO Ha* «raeında sürekli olarak ay®r!anabil- mektödir» Sistemin çıkışlı» bağlanan sincap kafesli bir asenkron HÎOtorun devrininbağlı olarak değiştiği görlilmüştüro 'Evirici katında aısahtarlaroa ®lamen& olarak » ntosfat K tipi güç transistörleri kullanılmıştır* S
Özet (Çeviri)
To obtain mechanical rotating power in industry, mostly electrical motors are usede Th® speed control method «clo yed in these motors varies according to their types While the speed of daOs, motors 'depend on magnetics flux density ğ the speed of synchronous and ©synchronous typ@ tee, motors depend on the line frequency and th© n«*@r ©£ poles to th® windings 6 Bv changing th© number of poles,3, the nuKsbers of revolutions per minute are obtained in steps® In order to adjust th® motor epeed continuously ^ a variable frequency voltage has to foe applied to th© motor® In this work^ a de- vie© is developed to generate this required variable frequ ency voltage^ using statics a reetifier-invarter m technique and frequenej snodul«tione This deviö® preserve» th® motor torque by leasing the ratio V/£ constant» Th® output frequ ency of this device can be continuously adjusted in the range 0-50 Hz. It has been observed that the revolution rate- of a squirrel cage asynchronous ssotor connected to the out put of this system varies depending on the frequency» "M0SF£T*,type power transistors have been utilised in the inverter stsge as switching element® * 1Î