Koroner by-pass ameliyatı geçiren hastalarda bilgilendirici hemşirelik yaklaşımının ameliyat öncesi ve sonrası anksiyete düzeylerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 86643
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Psikiyatri, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
69 ÖZET Araştırma Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi A.B.D. servisinde yatan hastalara, ameliyattan 1 0 gün önce ve 24 saat öncesi verilen bilgilendirici hemşirelik eğitiminin, hastalanıl ameliyat öncesi ve ameliyat soması durumluk-sürekli anksiyete düzeylerine etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi A.B.D.'na 28 Kasım 1998-15 Şubat 1999 arasında ameliyat olmak üzere yatan hastalar, araştırmanın evreni, yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve daha önce ameliyat deneyimi yaşamayan hastalar (60) ömeklemini oluşturmuştur. Araştırma tanımlayıcı ve yan deneysel olarak yapılmıştır. Veri toplama araçlan olarak, araştırmacının hazırladığı hasta tanıtım formu ve Spielberger (1970) tarafından geliştirilmiş olan Durumluk-Sürekli Anksiyete Envanteri kullanılmıştır. Araştırma homojenitesi sağlanan iki deney grubuna yapılmıştır. I. Deney grubuna (30 hasta) ameliyattan 10 gün önce Durumluk-Sürekli Anksiyete Envanteri uygulandıktan sonra, bilgilendirici hemşirelik eğitimi verilmiş, aynı gruptaki hastalara ameliyattan 24 saat önce ve 72 saat sonra Durumluk-Sürekli Anksiyete Envanteri uygulanmıştır. II. Deney grubuna ise, ameliyattan 24 saat önce Durumluk-Sürekli Anksiyete Envanteri uygulandıktan sonra, bilgilendirici hemşirelik eğitimi verilmiş ve aynı gruba ameliyattan 72 saat sonra Durumluk-Sürekli Anksiyete Envanteri uygulanmıştır. Verilerin analizinde, yüzde dağılımı, aritmetik ortalama ve standart sapmalar gösterilerek, korelasyon, regresyon, iki eş arasındaki farkın önemlilik testi (t testi) ve iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi (t testi) kullanılmıştır. I. Deney grubundaki hastaların, ameliyattan 10 gün önce, ameliyattan 24 saat önce ve ameliyattan 72 saat sonraki Durumluk-Sürekli Anksiyete Envanteri puan ortalamaları giderek azalmıştır. Bu hastaların Durumluk Anksiyete puan ortalamaları sırasıyla 46.10. 44. 17. 42. 10 olduğu ve Sürekli Anksiyete puan ortalamalarının ise sırasıyla 45.33, 45.87. 40.90 olduğu saptanmıştır. II. Deney grubundaki hastalanıl, ameliyattan 24 saat önce ve ameliyattan 72 saat sonraki Durumluk-Sürekli Anksiyete Envanteri puan ortalamalan giderek azalmıştır. Bu70 hastaların Durumluk Anksiyete puan ortalamaları sırasıyla 42.07, 38.80 olduğu ve Sürekli Anksiyete puan ortalamalarının ise sırasıyla 46.50. 42.20 olduğu saptanmıştır. Her iki grupta da görüldüğü gibi hastalara verilen bilgilendirici hemşirelik eğitimi, Durumluk-Sürekli Anksiyete puan ortalamalarını etkilemektedir. Araştırmada hastalara, ameliyattan 24 saat önce verilen bilgilendirici hemşirelik eğitiminin Durumluk-Sürekli Anksiyete puan ortalamasının azalmasında. 10 gün önce verilen eğitimden daha etkili olduğu görülmektedir. Bu sonuca göre, bilgilendirici hemşirelik eğitiminin, hastalara amelivattaıı 24 saat önce verilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
71 SUMMARY The purpose of this study is to evaluate the effect of specific nursing interventions which giving 10 days and 24 hours before the surgery on patients levels of state-trait anxiety before and after surgery. This study is being held in Ege University Medical Faculty, Department of Cardiovascular surgery, between November 28 th, 1998 and February 15 th. 1999. Age, sex and educational level were evaluated in 60 patients who were not experienced surgery before. Study is planned as defined and semi-experimental. Patient identify card which is prepared by the investigator and state-trait anxiety inventory which is developed in 1970 by Spielberger were used to collect the datas. The patients were divided in to two experimental homogenized group. In the first experimental group (30 patients), state-trait anxiety inventory test was applied 10 days before surgery, carry-out with specific nursing intervention. Also 24 hours before and 72 hours after surgery state-trait anxiety inventory test was applied again to the patients, in the same group. In the second experimental group, state-trait anxiety inventory test was applied 24 hours before surgery and carry-out with specific nursing intervention state- trait anxiety inventory test was applied 72 hours after surgery to the same group. Percent dispersion, mean, standard deviation, correlation, regression, and paired- samples t-test were used to analyzed the datas. The mean number of state-trait anxiety inventory test was decreased gradually in the first experiment group. 10 days and 24 hours before and 72 hours after surgery. The mean number of state anxiety inventory test is found respectively 46.10, 44.17 and 42.10 and trait anxiety inventory test is 45.33. 45.87 and 40.90. In the second experimental group the mean number of state-trait anxiety inventory test was decreased more than the first group after surgery. The number is found respectively 42.07 and 38.80. 24 hours before and 72 hours after surgery. Specific nursing intervention, is affected the mean numbers of state-trait anxiety inventory test in both groups. Never the less, this intervention is more effective 24 hours before than 10 days before surgery. So it can be suggested that specific nursing intervention should be given to the patients 24 hours before surgery.