Üretra darlığı rekürrensini öngörmede plazma aterojenik indeksinin rolü
Role of plasma atherogenic index in predicting urethral stricture recurrence
- Tez No: 866469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN TOPAKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ Üretra darlığı erkeklerde yaşam kalitesini bozan ve tekrarlama eğilimi ile sağlık sistemleri üzerinde yük oluşturan bir hastalıktır. Üretral darlık rekürrensi ve koroner arter hastalığının ilişkisi hakkında mevcut bilgiler sınırlıdır. Çalışmamızda koroner arter hastalığının (KAH) bağımsız bir prediktörü olan plazma aterojenik indeksi (PAI) ile üretra darlığı rekürrensi arasındaki ilişki incelenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM Ocak 2011 ile Aralık 2022 yılları arasında Haydarpaşa Numune SUAM'de üretra darlığı nedeniyle opere edilen hastalar retrospektif olarak incelendi. Dışlama kriterleri sonrasında çalışmamıza 336 hasta dahil edildi. Preoperatif lipit profilinden elde edilen verilerle Plazma Aterojenik İndeks [log 10 (TG/HDL)] hesaplandı. Takiplerinde tekrar operasyon veya dilatasyon gereksinimi olması hastalığın nüksü olarak kabul edildi. İstatistiksel analizde SPSS programı kullanıldı. PAI'nin üretral darlık nüksünü öngörme kapasitesi için ROC (Receiver Operating Characteristics) eğri analizi kullanıldı. Plazma aterojenik indeksi için anlamlı bir kesme değerinde sensivite ve spesifite değerleri hesaplandı. Eğri altında kalan alan ve tüm istatistiksel testler değerlendirilirken p değerinin 0,05'ten küçük olması istatistiksel olarak anlamlı sonuç olarak kabul edildi. BULGULAR Hastaların ortalama yaşı 61,54 ±12,10 olarak saptanmıştır. Medyan takip süresi 48 (12-147) ay, üretra darlığı tekrarlayan hastalarda medyan rekürrenssiz süre 6 (1-121) ay olarak bulundu. 174 (%51,8) hastada üretral darlık tekrarlarken 162 (%48,2) hastada rekürrens görülmedi. Nüks görülen hastaların PAI medyan değerleri 0,53 (-0,57 – 1,32), nüks görülmeyen hastaların değerlerinden 0,45 (-0,21 – 11,19) anlamlı olarak daha yüksekti (p=0,028). ROC analizinde 0,512 olan kesme değerinde sensitivite %57,5 spesifite %58 olarak hesaplandı. Analize göre eğri altında kalan alan 0,569 (%95 GA = 0,508-0,631) idi (p=0,028). SONUÇ PAI değerleri ile üretra darlığı nüksleri arasında pozitif bir ilişki saptanmıştır. Ancak üretra darlığı rekürrensinde bağımsız bir prediktör olduğunu söylemek için mevcut veriler yeterli değildir. PAI'nin nüksü öngörmedeki etkisini araştırmak için prospektif çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER: Açık üretroplasti, internal üretrotomi, koroner arter hastalığı, plazma aterojenik indeks, rekürrens, üretra darlığı
Özet (Çeviri)
AIM Urethral stricture is a debilitating condition in men, often recurs, posing challenges to healthcare systems. This study aimed to explore the association between Plasma Atherogenic Index (PAI), a known predictor of coronary artery disease, and urethral stricture recurrence. MATERIAL AND METHOD Retrospectively analyzing data from patients who underwent urethral stricture surgery at Haydarpaşa Numune SUAM between January 2011 and December 2022, 336 patients were included after applying exclusion criteria. PAI, calculated from preoperative lipid profiles, and urethral stricture recurrence were assessed. SPSS software was used for statistical analysis. ROC curve analysis was applied for PAI's predictive capacity. Sensitivity, specificity, and statistical significance were determined. RESULTS The patients had an average age of 61.54 ± 12.10 years. The median follow-up period was 48 (12-147) months, with a median recurrence-free period of 6 (1-121) months in patients with recurrent urethral stricture. Urethral stricture recurred in 174 (51.8%) patients, while recurrence was not observed in 162 (48.2%) patients. The median PAI values in patients with recurrence were 0.53 (-0.57 – 1.32), which was significantly higher than the values in patients without recurrence, which were 0.45 (-0.21 – 11.19) (p=0.028). In ROC analysis, a cutoff value of 0.512 yielded a sensitivity of 57.5% and specificity of 58%. The area under the curve was 0.569 (95% CI = 0.508-0.631) (p=0.028). CONCLUSION A positive relationship has been identified between PAI values and urethral stricture recurrences. However, current data are insufficient to claim that PAI is an independent predictor of urethral stricture recurrence. Prospective multicenter studies are needed to investigate the effect of PAI on predicting recurrence. KEY WORDS: Open urethroplasty, internal urethrotomy, coronary arterial disease, plasma atherogenic index, recurrence, urethral stricture