The analysis of immersive experience of space in 3D animation practices
3D animasyon yapımlarında mekansal sürükleyicilik deneyimlerinin analizi
  1. Tez No: 999766
  2. Yazar: YUSUF DURMUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDA ÜÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Animasyon Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Mekan kavramı, animasyonda çok önemli bir yere sahiptir ve bu durum, mekan ile animasyon arasındaki bağlantının önemini artırmaktadır. Zaman içinde, animasyon anlatım biçiminin; sinema filmleri, diziler, reklamlar, eğitim ve birçok farklı alanda animasyon teknolojilerinin etkin kullanımıyla gelişmesi, animasyon teknolojilerinin ilerlemesine yol açmıştır. Bu teknolojik gelişmelerle birlikte, 3D animasyonlarda mekân deneyimi daha sürükleyici (immersive) hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, 3D animasyon yapımlarında sürükleyici mekan deneyiminin bileşenlerini belirlemek, animasyon yapımlarında“immersion”(kendini kaptırma) kavramının nasıl oluşturulabileceğini ortaya koymak, teknolojik gelişmelerle birlikte animasyonlarda mekan deneyiminin nasıl evrildiğini araştırmak ve animasyon–mekan ilişkisini inceleyerek literatüre katkı sağlamaktır. Çalışma, literatür taraması ve teknolojik gelişmelerin immersion'a etkisini saptamak amacıyla farklı teknolojik teknik yeterliliklere sahip dönemlerden film kesitlerinin amaçlı örneklem modeliyle oluşturulan fokus gruba izletilmesi, canlı görüşmelerin ve anket çalışmalarının yapılmasını kapsamaktadır. Konuyla ilgili farklı on yıllardan örnekler seçilmiş ve bu yapımlarda 3D animasyon teknikleri kullanılarak mekânsal immersiyon oluşturma kavramı, mekan-karakter, mekan-kurgu ve mekan-izleyici deneyimi bağlamında incelenmiştir. Yapımların mekânsal analizleri; teknoloji, anlatı, mekânsal öğeler, karakter ve renk değişkenleri üzerinden yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda, zaman içinde değişen ve gelişen teknolojinin, 3D animasyon teknolojilerinin kullanıldığı yapımlardaki mekânsal deneyimi büyük ölçüde etkilediği anlaşılmıştır. 3D animasyon teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte, farklı platformlardaki mekânsal deneyimler izleyiciyle buluşmuş ve bu mekânsal deneyimlerin sürükleyiciliği de artmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept ofspace is very important in animation, which enhances the connection between space and animation. Over time, the storytelling approach in animation has evolved through the effective use of animation technologies in films, TV series, commercials, education, and other fields, leading to advances in animation technologies. With these technological advancements, the sense of space in 3D animations has also become more immersive. The aim of this study is to identify the components of an immersive spatial experience in 3D animation productions, to demonstrate how the concept of 'immersion" can be created in animations, to explore how the spatial experience in animations has evolved with technological developments, and to contribute to the literature by examining the relationship between animation and space. The study involves showing film clips from different technological periods with varying technical proficiency to a focus group created through a purposive sampling model, in order to determine the impact of technological developments on immersion. It also includes conducting live interviews and survey studies. Examples from different decades related to the topic were selected, and in these productions, the concept of creating spatial immersion using 3D animation techniques was examined within the context of space-character, space-plot, and space-viewer experiences. The spatial analyses of productions were conducted based on technology, narration, spatial elements, characters, and color variables. As a result of the study, it was understood that the technology, which has changed and developed over time, significantly influences the spatial experience in productions utilizing 3D animation technologies. With advancements in 3D animation technologies, spatial experiences across different platforms have reached audiences, and the immersiveness of these spatial experiences has also increased.