Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan riskli yenidoğanların anne ve babalarındaki anksiyete düzeylerinin belirlenmesi ve karşılaştırılması
The Determination and comparison of the anxiety levels of fathers and mothers of the high risk neonates hospitalized in the neonatal intensive care unit
- Tez No: 86650
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY GÖRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Araştırma; Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan riskli yenidoğan, anne ve babalarının anksiyete düzeylerini belirlemek ve birbirleri ile karşılaştırmak amacıyla tammlayacı olarak planlandı. Araştırmanın deneklerini İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıktan Anabilim Dalı Yenidoğan Servisinde Aralık 98-Şubat 1999 tarihleri arasında hastaneye kabul edilen, olasılıksız örneklem yöntemi ile seçilen ve çalışmaya gönüllü katılan 30 riskli yenidoğanın anne ve babası oluşturdu. Veriler, hastaneye bebeğin kabul edilmesinin ilk günü“Anket Formu”ve arkasından Spielberger ve arkadaşları tarafından geliştirilen Necla Öner ve arkadaşları tarafından Türkçe'ye uyarlanan,“Durumluluk ve Süreklilik Kaygı Envanteri”doldurtulmasıyla ve bebek hastaneden taburcu olurken anne babalara“Kaygı Envanterlerinin tekrarlanmasıyla elde edildi. Veriler istatistiksel olarak bilgisayarda, SPSS ”Statistical Package of Social Science" ve MiniTab istatistik uygulamaları kullanılarak, yüzdelik, student t testi, eşlendirilmiş serilerde t testi ve regresyon analizleri ile değerlendirildi. Araştırmaya katılan annelerin yaş ortalaması 27.60±4.94 yıl, babaların yaş ortalaması 31. 27±5.09 yıl idi. Bebeğin hastaneye yatışında ve hastaneden taburcu oluşunda annelerin ve babaların süreklilik anksiyete düzeylerinin yüksek olduğu istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı olduğu belirlendi. (t=6.20; pO.001, 1=5.52; pO.001) (1=4.84; p0.05, t=1.29;p>0.05) Anne ve babaların anksiyete düzeyini yaşın, eğitim düzeyinin ve hastane deneyimlerinin etkilemediği görüldü. (p>0.05) Bebeğin hastaneye kabulünde ve taburcu oluşunda annenin durumluluk anksiyetesini; sigara kullanımının azalttığı, yaşın yükselmesinin artırdığı belirlendi. Babanın eğitiminin yüksek olması bebeğin hastaneye kabulünde annenin süreklilik anksiyetesini azaltmaktaydı. Babanın süreklilik anksiyetesinin yaşının büyük olması olumlu yönde etkiliyordu. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY The research was planned as a definitor to obtain and compare the anxiety levels of mothers and fathers whoose infants hospitalized in Neonatal Intensive Care Unit. The candidates attended to the research volunteerly was the mothers and the fathers of the 30 neonates hospitilized in İ.Ü. Istanbul Tıp Fakültesi Pediatry Clinic Neonatal Intensive Care Unit The data used at the research was collected by the one to one meeting with the mothers and fathers by defining the purpose of the research. The data was collected by the the survey questionnaire prepared by the researcher, and the State-Trait Anxiety Inventory's Turkish edition which was translated to Turksih by Necla Öner and his friends from its original which was prepared by Spielberger and his friends. Data collected by this method was analyzed by Computer programs such as SPSS (Statistical Package of Social Science) and MiniTab with statistics as percentage, student t test, paired t test and regression anlyzes. The median of the mothers attended to the the survey was 27.60±4.94 year and the fathers' was 31.27±5.09. While the infant was hospitilazed and discharged from the hospital, the Trait Anxiety levels of mothers and fathers was higher than the State Anxiety Level. And the results was statically significiant. (t=6.20; p0,05, t=l,29; p>0,05) Age, educational level and hospital history did not have any effect to the anxiety levels of mothers and fathers. (p>0,05) When the infant was hospitilized and discharged from the hospital mothers' smoking decreesed the anxiety level of mother while the age caused and increase. Also the anxiety level of mothers decreesed if the father was high educated. Fathers' Trait anxiety level was effected positively with the age.. 56