Yenidoğan yoğun bakım ünitesine sarılık nedeniyle yatırılan hastaların değerlendirilmesi ve en çok fototerapi alan hasta kan grubunun belirlenmesi
Evaluation of the patients hospitalized in the newborn intensive care unit due to jaundice and determination of the blood group of the patients who received the most phototherapy
- Tez No: 725182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KARBUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Sarılık genelde zararsız bir durum olsada, bebeklerin küçük bölümünde geri dönüşümü olmayan ciddi beyin hasarına neden olabilir. Riskli bebeklerin önceden belirlenerek, tedavinin erken başlatılması gerekmektedir. Çalışmamızda, yenidoğan yoğun bakım ünitesine sarılık nedeniyle yatırılan yenidoğanları retrospektif olarak değerlendirerek, sarılık nedenlerini, en çok fototerapi alan hasta kan grubunu ve sarılık için yatkınlık yaratan durumları belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kliniği yenidoğan yoğun bakım ünitesine sarılık nedeniyle tedavi almak için yatan, 0-30 günlük 1000 yenidoğan incelemeye alınmıştır. Bu hastaların dosyalarından gestasyon haftası, doğum şekli, doğum ağırlığı, venöz total bilirubin düzeyi, fototerapi sınırı, bebek kan grubu, anne kan grubu, direkt coombs, kaç gün fototerapi aldığı, kaç kez sarılık nedeniyle hastanede yattığı bilgileri kaydedilmiş, bilgileri incelenerek sarılık etiyolojisi belirlenmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 1000 hastanın 539'u (% 53,9) erkek, 461'i (% 46,1) ise kızdı. Gestasyon haftası 36+6 GH ve altında olan 215 (% 21,5), 36+6 GH üstünde olan 785(% 78,5) bebek saptandı. Hastaların 22'sinde (% 2,2) polisitemi, 9'unda (% 0,9) idrar yolu enfeksiyonu, 3'ünde (% 0,3) galaktozemi, 6'sında (% 0,6) hipotiroidi, 70'inde (% 7) dehidratasyon, 69 bebekte (% 6,9) sepsis, 7 bebekte (% 0,7) omfalit, 4'ünde (% 0,4) pnömoni, 3 bebekte (% 0,3) G6PD eksikliği, 11 hastada (% 1,1) sefal hematom saptandı. Seksen bir (% 8,1) bebeğin düşük doğum ağırlıklı (< 2500 gr) olduğu tespit edildi. Hastaların 371'inde (% 37,1) ABO uyuşmazlığı görülürken, 107'sinde (% 10,7) Rh uyuşmazlığı tespit edildi. Hastaların 208'inde (% 20,8) neden saptanmamış olup, bu hastalarda abartılı fizyolojik sarılık veya geç anne sütü sarılığı olabileceği düşünüldü. Hasta grubumuzu oluşturan bebeklerin % 45,2 oranıyla en fazla A Rh (+) kan grubuna sahip olduğu saptandı. O-A uyuşmazlığı % 49, O-B uyuşmazlığı % 25,5 oranında tespit edildi. O-A uyuşmazlığı olan bebeklerin % 43,2'sinde, O-B uyuşmazlığı olan bebeklerin % 37,6'sında direkt coombs pozitif saptandı. Kan değişimi yapılan 5 hastanın 3'ünde (% 60) ABO uyuşmazlığı, 1'inde (% 20) Rh uyuşmazlığı olduğu tespit edildi. Sonuç: Hasta grubumuzda, sarılık etiyolojileri arasında en sık nedenin ABO uyuşmazlığı olduğu tespit edildi. Diğer sarılık nedenlerinin sıklık sırasına göre Rh uyuşmazlığı, düşük doğum ağırlığı, dehidratasyon, sepsis, polisitemi, GDM, sefal hematom, İYE, Down sendromu, omfalit, hipotiroidi, hipoglisemi, pnömoni, galaktozemi, G6PD eksikliği olduğu saptandı. Anne ve bebek kan gruplarına dikkat edilerek risk gruplarının belirlenmesi ve hastaların kontrol süresinin geciktirilmemesi gerekmektedir. Aileler, bebeklere anne sütünün verilmesi, emzirme teknikleri konusunda eğitilmelidir. Sadece beslenmeyi düzenleyerek bile anne sütü sarılığı da önlenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: While jaundice is generally harmless, it can cause serious irreversible brain damage in a small proportion of babies. Risky babies should be determined in advance and treatment should be started early. In our study, we aimed to retrospectively evaluate the newborns hospitalized in the neonatal intensive care unit for jaundice, to determine the causes of jaundice, the blood group of the patients who received phototherapy the most, and the conditions predisposing to jaundice. Material and Methods: A total of 1000 newborns, 0-30 days old, who were hospitalized for jaundice in the neonatal intensive care unit of the Pediatrics Clinic of Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital, were included in the study. Gestational week, delivery type, birth weight, venous total bilirubin level, phototherapy limit, infant blood group, maternal blood group, direct coombs, how many days of phototherapy they received, how many times they were hospitalized for jaundice were recorded in the files of these patients. Results: Of 1000 patients included in the study, 539 (53.9 %) were male and 461 (46.1 %) were female. There were 215 (21.5 %) babies with a gestational age of 36+6 GW and below, 785 (78.5 %) babies with a gestational age above 36+6 GW. Polycythemia in 22 (2.2 %) patients, urinary tract infection in 9 (0.9 %), galactosemia in 3 (0.3 %), hypothyroidism in 6 (0.6 %), 70 patients dehydration (7 %), sepsis in 69 infants (6.9 %), omphalitis in 7 infants (0.7 %), pneumonia in 4 (0.4 %), G6PD deficiency in 3 (0.3 %) infants, 11 patients cephalohematoma (1.1 %) was detected. Eighty-one (8.1 %) babies were found to have low birth weight (< 2500 g). While ABO incompatibility was observed in 371 (37.1 %) patients, Rh incompatibility was detected in 107 (10.7 %) patients. The cause was not found in 208 (20.8 %) of the patients, it was thought that these patients might have exaggerated physiological jaundice or late breast milk jaundice. It was determined that the babies in our patient group had the most A Rh (+) blood group with a rate of 45.2 %. O-A incompatibility was found to be 49 %, and O-B incompatibility was found to be 25.5 %. Direct coombs positivity was found in 43.2 % of infants with O-A incompatibility and 37.6 % of infants with O-B incompatibility. ABO incompatibility was found in 3 (60 %) and Rh incompatibility in 1 (20 %) of 5 patients who underwent exchange transfusion. Conclusion: In our patient group, the most common cause of jaundice was found to be ABO incompatibility. Rh incompatibility, low birth weight, dehydration, sepsis, polycythemia, GDM, cephal hematoma, UTI, Down syndrome, omphalitis, hypothyroidism, hypoglycemia, pneumonia, galactosemia, G6PD deficiency were found to be the other causes of jaundice, in order of frequency. It is necessary to determine the risk groups by paying attention to the mother and baby blood groups, and the control period of the patients should not be delayed. Families should be educated about giving breast milk to babies and breastfeeding techniques. Breast milk jaundice is also tried to be prevented by just regulating feeding.