Kamu diplomasisi bağlamında Türkiye'nin Mısır'daki kültür-dil diplomasisi faaliyetlerinin ölçümlenmesi (Anket tekniği)
Measurement of Türkiye's cultural-linguistic diplomacy activities in Egypt in the context of public diplomacy (Survey technique)
- Tez No: 866515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBAHAT AKGÜN ÇOMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Stratejik İletişim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Küreselleşme, iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişim ve Soğuk Savaş'ın sonlanması gibi birtakım faktörler, Uluslararası İlişkiler kapsamında yeni bir bağlamın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Soğuk Savaş'tan bu yana Uluslararası İlişkiler bağlamında gerçekleşen değişim ve dönüşümler Geleneksel Diplomasi anlayışının da farklılaşmasını beraberinde getirmiştir. Geleneksel Diplomasi anlayışındaki dönüşüm, Kamu Diplomasisi çalışmalarının doğmasına ve gelişmesine zemin hazırlamıştır. Buradan hareketle, tez çalışması Kamu Diplomasisi'nin teorik çerçevesini ele almaktadır. Bununla birlikte, çalışma kapsamında Mısır'daki Türk Varlığı'na ve Türkiye-Mısır ilişkilerine değinilmiştir. Tez çalışmasının son bölümünde anket tekniği ile Mısır'a giden Türkler ve Türkiye'ye gelen Mısırlılar katılımcı gruplarıyla Türkiye'nin Mısır'daki Kültür-Dil Diplomasisi'nin ölçümleme çalışması yapılmıştır. Yüksek lisans tezi kapsamında yürütülen anket çalışmasının bulgularına göre, Mısır halkının Türkiye'ye ve Türk Kültürü'ne ve Dili'ne karşı olumlu yaklaşımı mevcuttur. Bu durum, Mısır'ı Türk Kamu ve Kültür Diplomasisi için uygun bir bağlam kılmaktadır. Bu doğrultuda, Mısır'da Türkiye'nin Kültür-Dil Diplomasisi ile yumuşak güç çalışmaları için gelişime açık bir potansiyel olduğunu belirtmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Globalization, rapid developments in communication technologies, and the end of the Cold War have led to the emergence of a new context in the field of international relations. The changes and transformations in International Relations since the Cold War have also resulted in a differentiation of the traditional understanding of diplomacy. The transformation in traditional diplomacy has paved the way for the emergence and development of Public Diplomacy studies. Based on this, the thesis addresses the theoretical framework of Public Diplomacy. Additionally, the thesis discusses the Turkish presence in Egypt and Türkiye-Egypt relations. In the final section of the thesis, a measurement study of Türkiye's Cultural-Linguistic Diplomacy in Egypt is conducted with the participation of Turks going to Egypt and Egyptians coming to Türkiye as the participant groups. According to the findings of the survey conducted as part of the master's thesis, the Egyptian people have a positive attitude towards Türkiye and Turkish culture and language. This situation makes Egypt a suitable context for Turkish Public and Cultural Diplomacy. In this regard, it is possible to state that there is a potential for development in Egypt for Türkiye's Cultural-Linguistic Diplomacy and soft power initiatives.