Türkiye Cumhuriyeti Devleti gastrodiplomasi faaliyetleri incelemesi: Amerika Birleşik Devletleri örneği
Gastrodiplomacy of the Republic of Turkey activities review: The example of the United America States
  1. Tez No: 886435
  2. Yazar: SÜLEYMAN EMRE KÜÇÜKYAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu toprakları, günümüzde Türkiye Cumhuriyeti'ne ev sahipliği yapmaktadır. Bu ev sahipliği ve kültürel birikim neticesinde, tarihin kronolojik gelişiminden itibaren pek çok yemek ortaya çıkmış, bunların bazıları unutulmuş bazıları ise hâlihazırda günümüzde üretilmekte ve tüketilmektedir. Bu kültürel bilgi birikiminin çeşitli mecralarda paylaşımı sonucu bireyden topluma kadar çeşitli etkiler yaratmıştır. Bu etkilerin doğal sonucu olarak birçok farklı disiplin gibi diplomasi faaliyetleri de bu gelişmeden etkilenmiştir. Yapmış olduğumuz çalışmada Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin gastrodiplomasi faaliyetlerini özel sektör ve devlet destekli girişimleri ayrıntılı şekilde inceleyerek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin gerek özel gerekse devlet destekli faaliyetlerinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Amerika Birleşik Devletleri'nde Türk mutfak kültürü alanında faaliyet gösteren katılımcılar ve Türk yemeği tüketen Amerikalılar ile görüşülerek veri toplanmıştır. Dünya'da pek çok ülkenin kendi mutfağını tanıtma ve kamu diplomasisi aracı olarak gastrodiplomasi organizasyonları günden güne artmaktadır. Gastronomi ve gastrodiplomasi alanında birçok faaliyete ev sahipliği yapan Amerika Birleşik Devletleri'nin uygun bir çalışma sahası niteliği taşıdığı değerlendirilmiştir. Çalışmanın ana odak noktalarından birisi de Türkiye Cumhuriyeti'nin Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleştirdiği gastrodiplomasi faaliyetlerinin kapsamını, etkinliğini ve yeterliliğini sorgulamaktır. Bu bağlamda Amerika Birleşik Devletleri'nde Türkiye Cumhuriyeti gastrodiplomasi faaliyetleri ve Türk mutfağının bilinirliği hakkında bilgi elde edilmesi hedeflenmiştir. Çalışma beş alt başlıktan oluşmaktadır. Giriş kısmında konuyla ilgili genel bilgiler yer almaktadır. Kavramsal çerçeve kapsamında; diplomasi, kamu diplomasi, yumuşak güç ve kültürel diplomasi kavramları ele alınmaktadır. Bu kısmın son bölümü ise gastrodiplomasi kavramı bağlamında, Dünya'daki gastrodiplomasi uygulamaları ve çalışmanın ana hatlarını oluşturan Türkiye Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki gastrodiplomasi faaliyetlerine yer verilmiştir. Üçüncü kısımda çalışmanın yöntem bölümü yer alırken, dördüncü kısımda ise araştırmanın bulgularından elde edilen verilere yer verilmektedir. Beşinci ve son kısımda ise sonuçlar ve öneriler yer almaktadır. Çalışma nitel araştırma modeli olarak tasarlanmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Toplanan bu veriler, içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın çalışmanın deseni ise fenomenoloji araştırma desenidir. Nitel araştırmanın temellerini oluşturan bakış açılarından biri olan fenomenoloji de olguların açıklanması ve betimlenmesine odaklanmaktadır. Bu noktada kesişen fenomenoloji ve felsefe nitel araştırmanın odaklandığı alanlarla uyuşmaktadır (Yıldırım ve Şimşek, 2018). Çalışmanın örneklem grubu ise amaçlı örneklem grubu olarak belirlenmiştir. Çalışmanın ana soruları:“Türkiye Cumhuriyeti'nin gastrodiplomasi faaliyetleri Amerika Birleşik Devletleri'nde yeterli düzeyde midir?”ve“Türk mutfağının Amerika Birleşik Devletleri'nde bilinirlik düzeyi yeterli seviyede midir?”sorularından oluşmaktadır. Araştırma için veri toplamak amacıyla Amerika Birleşik Devletleri'nde faaliyet gösteren devlet ve özel sektör kuruluşları ve Amerikan vatandaşlarının Türk Mutfağı hakkındaki görüşlerini saptamak için iki ayrı yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığına bağlı Türkevi ve Türk restoranlarıyla yapılan görüşmeler ve Amerikan vatandaşlarından toplanan bilgiler içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Bu verilerin değerlendirilmesi ve analizi sonucunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin gastrodiplomasi faaliyetleri Amerika Birleşik Devletleri'nde yeterli düzeyde olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. İkinci soru ise Amerika Birleşik Devletleri'nde Türk mutfağının bilinirlik düzeyinin yetersiz olduğu çalışma verilerince saptanmıştır. Son bölünde bu soruların çözümü için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Anatolian lands, which have hosted many civilizations, are today home to the Republic of Turkey. As a result of this historical and cultural accumulation, numerous dishes have emerged throughout the chronological development of history; some of these dishes have been forgotten, while others are still produced and consumed today. The sharing of this cultural knowledge across various platforms has created diverse effects ranging from individuals to society. As a natural consequence of these effects, diplomacy activities, like many other disciplines, have also been influenced by this development. In our study, it is aimed to analyze the gastrodiplomacy activities of the Republic of Turkey by examining in detail both private sector and state-supported initiatives, focusing on both types of activities. In line with this aim, data were collected through interviews with participants operating in the field of Turkish culinary culture in the United States and Americans who consume Turkish cuisine. The number of gastrodiplomacy organizations worldwide, where countries promote their own cuisine as a tool of public diplomacy, is increasing day by day. The United States, which hosts numerous activities in the fields of gastronomy and gastrodiplomacy, was deemed an appropriate study area. One of the main focuses of the study is to question the scope, effectiveness, and adequacy of the gastrodiplomacy activities carried out by the Republic of Turkey in the United States. In this context, the aim is to obtain information on the gastrodiplomacy activities of the Republic of Turkey in the United States and the recognition of Turkish cuisine. The study consists of five sections. The introduction includes general information related to the topic. In the conceptual framework, the concepts of diplomacy, public diplomacy, soft power, and cultural diplomacy are addressed. The final section of this part focuses on global gastrodiplomacy practices and the gastrodiplomacy activities of the Republic of Turkey and the United States, which constitute the main outline of the study. The third section presents the research methodology, while the fourth section includes the findings of the research. The fifth and final section presents the results and recommendations.The study is designed as a qualitative research model. Data were collected through semi structured interviews. These data were analyzed using the content analysis method. The research design of the study is based on the phenomenology research design. Phenomenology, one of the perspectives forming the foundation of qualitative research, focuses on the explanation and description of phenomena. In this regard, the intersection of phenomenology and philosophy aligns with the areas of focus in qualitative research (Yıldırım & Şimşek, 2018, p. 71). The sample group of the study was determined as a purposive sampling group. The main research questions of the study are:“Are the gastrodiplomacy activities of the Republic of Turkey in the United States at a sufficient level?”and“Is the level of awareness of Turkish cuisine in the United States adequate?”To collect data for the research, two separate semi-structured interview forms were prepared to determine the views of American citizens and institutions operating in the public and private sectors in the United States regarding Turkish cuisine. Interviews conducted with the Türkevi (Turkish House) affiliated with the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Turkey and with Turkish restaurants, as well as the information collected from American citizens, were analyzed using the content analysis method. As a result of evaluating and analyzing these data, it was concluded that the gastrodiplomacy activities of the Republic of Turkey in the United States are not at a sufficient level. The second research question revealed that the awareness level of Turkish cuisine in the United States is also insufficient, according to the study data. In the final section, recommendations are presented for resolving these issues.