İstanbul'daki üniversitelerin hazırlık sınıflarındaki İngilizce öğretim görevlilerinin yapay zekâ kullanım eğilimlerinin incelenmesi
Exploring the artificial intelligence usage tendencies of English instructors in preparation schools of universities in Istanbul
  1. Tez No: 895441
  2. Yazar: AYŞEN ŞİMŞEK YARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEVRİM GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
20. yüzyılın ikinci yarısındaki teknolojik gelişmeler benzeri görülmemiş bir şekilde hız kazandı ve tüm dünyayı etkiledi. Yapay Zekâ da bu önemli teknolojilerden biri olarak sayılabilir. Bu tez, İstanbul'daki üniversitelerin hazırlık sınıflarındaki İngilizce öğretim görevlilerinin yapay zekâ kullanım tutumlarını, üç temel araştırma sorusuna cevap arayarak incelemeyi amaçlamaktadır: İngiliz Dili Eğitimi (Yabancı Dil Olarak İngilizce) öğretim görevlilerinin yapay zekâ kullanımına yönelik tutumları, öğretim görevlilerinin öğretim süreçleri boyunca yapay zekâ kullanım alanları ve İngiliz Dili Eğitimi (Yabancı Dil Olarak İngilizce) öğretim görevlilerinin yapay zekâ teknolojisini kullanırken karşılaştıkları yaygın engeller. Bu çalışmanın örneklem grubu, 2023-2024 eğitim yılı bahar döneminde İstanbul'daki iki üniversiteden birinde çalışan EFL eğitmenlerinden oluşmuştur. Betimsel analiz (nicel) ve içerik analizi (nitel) yöntemlerinin bir bileşimi olan karma yöntem tasarımı benimsenmiştir. Anket 80 eğitmene uygulanmış ve bunlardan 13'ü odak grup görüşmelerine katılmıştır. Sonuçlar, İngiliz Dili eğitmenlerinin yapay zekâ kullanımının kesinlikle olumlu bir tutuma sahip olabileceğine inandıklarını göstermiştir. Katılımcılar, dört temel İngilizce becerisini geliştirmenin ve geri bildirim sağlamanın yanı sıra ders planları ve sınav hazırlamak için yapay zekâ teknolojilerini kullandıklarını belirtmişlerdir. Yapay zekânın başarılı bir şekilde entegre edilmesinin önündeki en önemli engeller olarak, eğitim ve bilgi eksikliği, kaynak eksikliği ve yasal düzenlemelerin eksikliği ile birlikte etik kaygılar ele alınmıştır. Çalışma ayrıca, yapay zekâyı eğitim alanına entegre etmeyi amaçlayan öğretmen yetiştirme programlarında kapsamlı bir yeniden düzenleme ve yapay zekâ kullanımına ilişkin yasal bir çerçeve oluşturulması beklentilerini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological advancements during the latter half of 20th century accelerated at an unprecedented pace and has affected the whole world. Artificial Intelligence can be counted as one of these prominent technologies. This thesis aimed to explore AI usage attitudes of English instructors in preparation classes of universities in Istanbul by seeking answers to three main research questions: the attitudes and tendencies of EFL instructors towards the use of AI, AI usage areas of instructors during their teaching process, and the prevalent obstacles encountered by EFL instructors when employing AI technology. Sample group of this study was comprised of EFL instructors who worked in one of the two universities in Istanbul during the spring semester of 2023-2024 educational year. A mixed-method design, that is a combination of descriptive analysis (quantitative) and content analysis (qualitative) methods was adopted. The questionnaire was applied to 80 instructors, and 13 of them participated in focus group interviews. The results showed that EFL instructors believed that AI usage in ELT could definitely have a positive attitude. The participants mentioned that they used AI technologies to prepare lesson plans, and examinations in addition to the improvement of four basic skills of English learning and feedback. The most significant barriers of successful integration of AI were addressed as the lack of training and knowledge, lack of resources, and ethical concerns along with the lack of legal regulations. The study has also uncovered an anticipation for comprehensive revision within teacher training programs, aimed at integrating AI into educational domain, alongside the establishment of a legal framework for its usage.