Investigation of the generation effect on memory and metamemory through semantic and perceptual cues
Bellek ve üstbellek üzerindeki üretim etkisinin anlamsal ve algısal ipuçlarıyla incelenmesi
- Tez No: 866542
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRİ BESKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
The generation effect is an experimental finding that self-generated information produces higher memory performance than reading. The effect can be obtained through various semantic and perceptual generation manipulations. Despite numerous studies investigating semantic and perceptual generation tasks separately, studies have not compared the effectiveness of the two formats directly. For Experiment 1, participants read or generated words from rhyming words or highly associated words, comprising a 2 (level of processing: perceptual, semantic) x 2 (generation status: generation, read) within-subjects design. The results showed that participants had higher memory performance for generated words than for words that were read. Moreover, an interaction revealed that memory performance was higher for the semantic generation task than for the perceptual generation task. Experiment 2 aimed to investigate participants' memory predictions for perceptual and semantic generation tasks. Moreover, we investigated whether making predictions modifies memory performance. Experiment 2 incorporated judgments-of-learning (JOL) and no-JOL groups, yielding that participants accurately predicted and performed better on memory tasks involving generation and semantic manipulations. Additionally, the cued-recall retrieval phase produced higher memory performance for the JOL-group than the no-JOL group, suggesting that predicting one's memory performance enhances actual memory performance. Experiment 3 aimed to see the importance of the test type for the metamemory reactivity. Like Experiment 2, the JOL group still had a higher memory performance than the no-JOL group. The group difference was only observable during a semantic cued-recall test, implying the test type's importance.
Özet (Çeviri)
Üretim etkisi, kendi kendine üretilen bilginin pasif olarak okunmasından daha yüksek bellek performansı ürettiğine dair kanıt sağlayan deneysel bir bulgudur. Bu etki, çeşitli anlamsal ve algısal üretim manipülasyonları yoluyla elde edilebilir. Anlamsal ve algısal oluşturma görevlerini araştıran çok sayıda çalışmaya rağmen, çalışmalar genellikle algısal ve anlamsal üretmenin etkinliğini doğrudan karşılaştırmamaktadır. Deney 1 için katılımcılar, 2 (işleme düzeyi: algısal, anlamsal) x 2 (üretim: üretim, okuma) denek içi tasarımı içeren, kafiyeli kelimelerden veya yüksek oranda ilişkili kelimelrden kelimeler okudu veya oluşturdu. Tanıma testi sonuçları, katılımcıların oluşturulan kelimeler için okudukları kelimelere göre daha yüksek bellek performansına sahip olduklarını gösterdi. Üstelik bir etkileşim, anlamsal oluşturma görevi için bellek performansının algısal oluşturma görevinden daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Deney 2, katılımcıların hafıza tahminlerinin, algısal ve anlamsal üretim görevleri altındaki sonraki hafıza performanslarına göre nasıl değiştiğini görmeyi amaçladı. Ayrıca değerlendirme yapmanın hafıza performansını değiştirip değiştirmediğini de araştırdık. Deney 2, öğrenme yargılarını (ÖY) içeren ve ÖY içermeyen gruplardan oluşturuldu; katılımcıların, üretim ve anlamsal manipülasyonları içeren hafıza görevlerini doğru bir şekilde tahmin ettiklerini ve bu görevler üzerinde daha iyi performans sergilediklerini gösterdi. Ek olarak, ipucuyla geri çağırma aşaması, ÖY grubu katılımcılarının ÖY olmayan gruptan daha iyi performans göstermesiyle sonuçlandı; bu da kişinin bellek performansını tahmin etmenin gerçek bellek performansını artırdığını öne sürdü. Deney 3, üstbellek reaktivitesi için geri getirme aşamasının önemini görmeyi amaçladı. Deney 2'de olduğu gibi, ÖY grubu ÖY olmayan gruptan daha yüksek bir bellek performansına sahipti. Grup farkı yalnızca anlamsal ipucuyla-geri çağırma testi sırasında gözlemlendi, bu da test türünün önemini gösterdi