Jenny Saville resimlerinde güzelliğe bakış ve travma olgusu
View of beauty and the case of trauma in Jenny Saville's paintings
  1. Tez No: 848835
  2. Yazar: ZEYNEP ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYLAN GÜVENİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yüzyıllardan beri süregelen güzellik algısının toplum üzerindeki etkisi yadsınamazdır. İnsanlardaki güzel olma arzusu ve beklentisi bireyin ve toplumun farkında olmaksızın psikolojisini etkileyerek travmaya sebebiyet vermektedir. Bazı sanatçılar yaşanılan travmatik durumları, eserleriyle gün yüzüne çıkarmayı başarmışlardır. Çağımızın en büyük sorunlarından olan, etkisi gittikçe büyüyen, insanı güzel olmaya zorlayan ve gerçekleşmediğinde bunalıma sürükleyen güzellik kavramına olan tepkisiyle dikkati çeken Jenny Saville, bireyin yaşadığı ya da etkilendiği travmatik durumları ele alan eserleriyle topluma ayna tutmaktadır. Bu tez kapsamında Travma ve Güzellik kavramları ele alınarak nitel araştırma yöntemleri kullanılmış ve verilerle kaynak analizleri irdelenmiştir. Güzellik kavramının insanlar üzerinde yarattığı travmatik etkiler üzerinde durularak, çağımız önemli sanatçılarından Jenny Saville örneğiyle, resimlerindeki travma olgusu ve güzelliğe bakışı betimsel analiz yöntemiyle yorumlanarak travma bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The impact of the perception of beauty on society, which has been going on for centuries, is undeniable. People's desire and expectation to be beautiful affects the psychology of the individual and the society unconsciously and causes trauma. Some artists have managed to bring the traumatic situations to light through their works. Jenny Saville, who draws attention with her reaction to the concept of beauty, which is one of the biggest problems of our age, whose influence is growing, which forces people to be beautiful and leads to depression when it is not realized, holds a mirror up to society with her works that deal with the traumatic situations that the individual experiences or is affected by. Within the scope of this thesis, the concepts of Trauma and Beauty were discussed, qualitative research methods were used and data and source analyzes were examined. Focusing on the traumatic effects of the concept of beauty on people, the phenomenon of trauma in her paintings and her view of beauty in her paintings were examined in the context of trauma, with the example of Jenny Saville, one of the important artists of our age, interpreted by the descriptive analysis method.