Fikir ve sanat eserlerinin korunmasında NFT uygulaması
NFT implementation in the protection of intellectual and artistic works
  1. Tez No: 866556
  2. Yazar: İLKDEREN ŞEVKİ OKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Non-Fungible Token (NFT), dijital varlıkları temsil eden ve blokzincir teknolojisi üzerine inşa edilmiş benzersiz dijital token'lardır. Her bir NFT, kendine özgü bir dijital tanımlayıcıya sahiptir ve bu sayede dijital varlıkların benzersizliğini ve sahipliğini belgelemek için kullanılır. NFT'ler, özellikle sanat dünyasında dijital eserlerin korunması ve ticareti için bir çözüm sunmaktadır. Sanat eserleri ile NFT'ler arasındaki ilişki, blokzincir teknolojisinin sanat dünyasına getirdiği yenilikçi bir paradigmayı temsil etmektedir. Sanatçılar, eserlerini dijitalleştirip blokzincir üzerinde NFT olarak tokenleştirebilirler. Bu durum, eserin dijital sahiplik haklarını belgeleme ve ticaretini sağlama avantajı sunmaktadır. Bu çalışmada, NFT'lerin sanat eserlerinin dijital sahiplik haklarını koruma potansiyelini ve blokzincir teknolojisinin telif hukuku açısından etkilerini ele alınarak, teknolojik gelişmelerin eser sahipliği açısından ne gibi katkıları olduğu incelenmiştir. Bu kapsamda NFT örnekleri incelenerek somut olarak ne gibi avantajlar ve dezavantajlar yarattığı anlatılmıştır. Bu çalışma, blokzincir teknolojisi ve NFT'lerin sanat eserlerinin korunmasındaki önemini vurgulayarak, sanat ve telif hukuku arasındaki yeni sınırların nasıl çizilebileceği konusunda kapsamlı bir anlayış sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Non-Fungible Tokens (NFT) are unique digital tokens that represent digital assets and are built on blockchain technology. Each NFT has a unique digital identifier, which is used to document the uniqueness and ownership of digital assets. NFTs provide a solution for the protection and trading of digital artifacts, especially in the art world. The relationship between artworks and NFTs represents an innovative paradigm that blockchain technology brings to the art world. Artists can digitize and tokenize their works as NFTs on the blockchain. This offers the advantage of documenting and trading digital ownership rights of the work. This study examines the potential of NFTs to protect the digital ownership rights of artworks and the effects of blockchain technology in terms of copyright law, and examines the contributions of technological developments in terms of copyright. In this context, examples of NFTs are analyzed and their advantages and disadvantages are explained. By emphasizing the importance of blockchain technology and NFTs in the protection of artworks, this study aims to provide a comprehensive understanding of how new boundaries between art and copyright law can be drawn.