Video oyunu karakter kostümlerinin tasarım süreç analizi ve moda tasarımı disiplini ile yeniden yorumlanan kostümler
Design process analysis of video game character costumes and costumes reinterpreted with the discipline of fashion design
  1. Tez No: 866558
  2. Yazar: AYŞE ÖYKÜ BERBEROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüz teknoloji çağında dijital video oyunları, insan hayatının büyük bir bölümünü kaplamıştır. Özellikle genç nesil tarafından benimsenen dijital video oyunlarını oynayan kişi sayısı günden güne artmaktadır. Her zevkten insana göre, çeşitli sayıda dijital video oyun türü bulunmaktadır. Bu oyun türleri arasında dünya üzerinde en çok oyuncu sayısına sahip dijital oyun türü MOBA'dır. MOBA oyun türünde oyuncular kendilerini oyun karakterleri ile özdeşleştirmektedirler. Bunun sebebi oyunda bulunan karakterlerin birbirinden farklı hayat hikayelerinin ve oynanış tarzlarının olmasıdır. Oyunda hayat hikayesi değişen oyun karakterinin kostüm tasarımları da bu hikayelere göre yapılır. Dijital video oyunlarında karakterler ve karakterlerin kostümleri çizgi film animasyon alanlarında uzmanlaşmış tasarımcılar tarafından yapılmaktadır. Bu bağlamda karakter kostümleri tasarlanırken moda ve tekstil tasarımı alanında bilgi ve birikimlerden minimum şekilde yararlanılmaktadır. Tezin konusunu belirleyen ihtiyaç da bu noktada ortaya çıkmaktadır. Tez kapsamında dijital video oyun karakterlerinin tasarım süreci ile tekstilde kostüm tasarım süreci incelenerek farkları ve benzerlikleri ortaya koyulacaktır. Akabinde bu benzerlik ve farklılardan doğan sonuç neticesinde, dijital video oyunu karakter kostümleri moda tasarımı disiplini ile yeniden yorumlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In today's technology age, digital video games have taken up a large part of human life. The number of people playing digital video games, especially adopted by the younger generation, is increasing day by day. There are a variety of digital video game genres available for all tastes. Among these game types, the digital game type with the highest number of players in the world is MOBA. In the MOBA game genre, players identify themselves with the game characters. The reason for this is that the characters in the game have different life stories and playing styles. The costume designs of the game character whose life story changes in the game are also made according to these stories. In digital video games, the characters and their costumes are made by designers specializing in cartoon-animation. In this context, while designing character costumes, knowledge and experience in the field of fashion and textile design are used at a minimum. The need to determine the subject of the thesis arises at this point. Within the scope of the thesis, the design process of digital video game characters and the costume design process in textile will be examined and their differences and similarities will be revealed. Then, as a result of these similarities and differences, digital video game character costumes will be reinterpreted with the discipline of fashion design.