Rekreasyonda mekânsal davranışlar: Ziyaretçi temelli ritim analizi yaklaşımı
Spatial behaviors in recreation: Visitor-based rhythmanalysis approach
  1. Tez No: 866559
  2. Yazar: HALİME DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Kentsel mekânların önemli ve vazgeçilmez bir parçası olan kentsel yeşil alanlar, kent sakinlerine rekreasyonel fırsatlar sunmaktadır. Farklı açık ve kapalı mekânlarda ritimanalizi üzerine yapılan çeşitli çalışmalar bulunmasına karşın, kent parklarının ritimleri, özellikle de etkileyenler hakkındaki bilgiler sınırlıdır. Bu nedenle, bu doktora tezinin amacı, literatürdeki boşluğu doldurmak için Manchester, İngiltere'deki iki kentsel park olan Ordsall Park ve St. John's Gardens'taki ritim etkileyicilerini ve ritimleri araştırmaktır. Tez çalışması, şehir parklarının kullanımının altında yatan davranışsal ve psikososyal kalıpları daha iyi anlamak için otoetnografi yöntemini ve ritimanalizini birleştirmiştir. Ritimanalizi çalışmasının sonuçları altı ritim etkileyicisini belirlemiştir: Zamansal farklılıklar, mekânsal farklılıklar, mekânsal-zamansal farklılıklar, parkın somut ve soyut sınırları, parkın kesintisel etkileyicileri ve parkın etkileşimsel etkileyicileri. İki kent parkının ortak ritimleri olarak belirlenen temalar şunlardır: Çağıran ritimleri, somatik ritimler, hava temelli ritimler, aşınma ve kalıntıların sonucu olarak ritimler, insan dışı ve sonik ritimler, mutluv ritimleri, nostaljik ritimler, parkın aritimleri ve park çalışan ritimleri. Tez çalışmasının sonuçlarının teorik ve pratik sonuçları vardır. Sonuçlar, şehir parklarındaki ritimler ve onu etkileyenler hakkında yeni bakış açıları sunarak park rekreasyonu ve ritimanalizi literatürüne katkıda bulunmaktadır. Tezin sonuçları ayrıca park yöneticileri, park tasarımcıları, hizmet yöneticileri, politika yapıcılar ve yerel yönetim yöneticileri de dahil olmak üzere bir dizi paydaş için çeşitli pratik ve yönetimsel çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban green areas, which are an important and indispensable part of urban spaces, provide recreational opportunities to city residents. Despite various studies on rhythmanalysis in different outdoor and indoor places, knowledge about rhythms of urban parks is limited, especially concerning its influencers. Therefore, the aim of this PhD thesis is to investigate rhythm influencers and rhythms in two urban parks, Ordsall Park and St. John's Gardens in Manchester, England, to fulfill the gap in the literature. The thesis study integrated the autoethnography method and rhythmanalysis to better understand the behavioral and psychosocial patterns underlying the use of the urban parks. The results of the rhythmanalysis study identified six rhythm influencers: Temporal differences, spatial differences, spatial-temporal differences, physical and abstract boundaries of the park, interruption influencers of the park, and interaction influencers of the park. The following were found to be the common rhythm themes of the two urban parks: Calling rhythms, somatic rhythms, seasonal rhythms, rhythms as a result of wear and debris, rhythms of non-human and sonic, happy moment rhythms, nostalgic rhythms, arrhythmia of the park, and rhythms of labor and workers. The results of the thesis study have the theoretical and practical implications. The results contribute to the literature on park recreation and rhythmanalysis by providing novel perspectives on rhythms and its influencers in urban parks. The results of the thesis also offer several practical and managerial implications for a range of stakeholders, including park managers, park designers, service managers, policymakers, and local government managers.