Packaging planning prediction using multi-class and multi-output algorithms
Çoklu sınıf ve çoklu sonuç algoritmaları ile paketleme planlama tahmini
  1. Tez No: 866583
  2. Yazar: SENA NUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hızla gelişen endüstriyel manzara içerisinde, yapay zeka, imalat ve tedarik zinciri yönetimi dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde dönüştürücü bir güç olarak ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda, paketleme planlama, yapay zeka için hala geliştirilmeye açık bir alan olan bir başka alandır. Etkili paketleme planlama, tüm planlama süreci boyunca dikkatlice ele alınması gereken karmaşık bir görevdir. Bu sorunu çözmek için, her sevkiyat için paketlerin boyutlarını ve tiplerini tahmin etmek için etkili bir paketleme planlama için geliştirilmiş bir ilişki tabanlı heterojen zincir tabanlı çoklu çıkışlı sınıflandırma modeli öneriyoruz. Geleneksel regresyon zinciri modelleri genellikle her zincir içinde yalnızca tek bir sınıflandırıcı kullanırken, modelimiz her zincir içinde farklı sınıflandırıcıların kullanılmasına izin verir. Modelimiz, gerçek bir veri kümesi üzerinde farklı çoklu çıkışlı sınıflandırma algoritmalarını, Random Forest (RF), Decision Tree (DT) ve K-Nearest Neighbors (KNN) dahil kullanarak analiz edilir. Deneysel sonuçlar, DT temelli homojen zincir tabanlı çoklu çıkışlı sınıflandırma modelimizin ve ilişki tabanlı heterojen zincir tabanlı çoklu çıkışlı sınıflandırma modelimizin, geleneksel çoklu çıkışlı sınıflandırma ve zincir regresyon modellerine göre 0.98 genel doğruluk değeri ile en iyi performansı elde ederek daha iyi bir sonuç verdiğini göstermektedir. Ayrıca, farklı sınıflandırıcılar kullanan heterojen zincir tabanlı çok çıkışlı sınıflandırma modelimiz, tüm modellerde ikinci en iyi genel doğruluk sonucuna sahiptir ve geleneksel zincir tabanlı modellere göre daha yüksek bir genel doğruluk sonucuna sahiptir.
Özet (Çeviri)
In the rapidly evolving industrial landscape, Artificial Intelligence (AI) has emerged as a transformative force in various sectors, including manufacturing and supply chain management. Meanwhile, packaging planning is another area that is still open to development for AI. Effective packaging planning is a complicated task to be handled carefully throughout the entire planning process. To solve this problem, we propose a relation-based heterogeneous chain-based multi-output classification model for effective packaging planning in predicting the dimensions and types of packages for each shipment. While conventional regressor chain models typically employ only a single classifier within each chain, our model allows for the utilization of distinct classifiers within each chain. Our model is analyzed on a real-world dataset by employing different multi-output classification algorithms including Random Forest (RF), Decision Trees (DT), and K-Nearest Neighbors (KNN). Experimental results demonstrate that our homogeneous chain-based multi-output classification model, based solely on a DT, and our relation-based heterogeneous chain-based multi-output classification model outperform others, achieving the highest accuracy with an overall accuracy value of 0.98, as compared to traditional multi-output classification and chain regression models. Additionally, our heterogeneous chain-based multi-output classification model, utilizing different classifiers, has the second-highest overall accuracy result among all models and surpasses the overall accuracy achieved by traditional chain-based models.