Üniversite öğrencilerinin dijital finansal okuryazarlık ile İslami finansal okuryazarlık düzeyleri üzerine bir araştırma: Artvin Çoruh Üniversitesi örneği
A research on digital financial literacy and islamic financial literacy levels of university students: the case of Artvin Çoruh University
- Tez No: 982595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ARDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencilerinin Dijital Finansal Okuryazarlık (DFO) ile İslami Finansal Okuryazarlık (İFO) düzeyleri incelenmiştir. 2024-2025 eğitim öğretim yılı güz yarıyılında aktif ders kaydı yapan öğrencilere anket uygulanmış olup, 364 adet anket yanıtlandırılmıştır. Anket verileri SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiş olup elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin İFO düzeylerinde yalnızca yaş değişkenine göre anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Diğer demografik değişkenlere göre ise anlamlı bir farklılık gözlemlenmemiş, öğrencilerin benzer düzeyde yanıtlar verdikleri görülmüştür. Çalışma aynı zamanda öğrencilere ait demografik bilgilere göre DFO düzeylerinin Dijital Finansal Hizmet ve Ürünler (DFHÜ) hakkında bilgi sahibi olma ve hizmet/ ürünleri kullanım durumlarına göre frekans ve yüzde dağılımları analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, DFHÜ hakkında bilgi sahibi olma ve kullanma konusunda en çok tercih edilen hizmet ve ürünün“mobil bankacılık”olduğu görülmüştür. Bu ürün ve hizmetlerden en az“kitle fonlama”hakkında bilgi sahibi oldukları görülmüş olup, aynı zamanda“elektronik çek”kullanımının da en az olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the Digital Financial Literacy (DFL) and Islamic Financial Literacy (IFL) levels of Artvin Coruh University students. A survey was administered to students actively enrolled in courses during the fall semester of the 2024-2025 academic year, and 364 surveys were completed. The survey data was analyzed using SPSS, and the findings revealed a significant difference in students' IFL levels based solely on age. No significant differences were observed based on other demographic variables, and students provided similar responses. The study also analyzed the frequency and percentage distributions of DFL levels based on students' demographic information, based on their knowledge of Digital Financial Services and Products (DFHÜ) and their use of the service/products. The analysis revealed that mobile banking was the most preferred service and product for learning about and using DFHÜ. Of these products, the least knowledge was found regarding crowdfunding, and the least use of electronic checks was also found.