Travma sonrası stres bozukluğu modeli oluşturulan farelerde emdr terapisinde kullanılan uyaran tiplerinin karşılaştırılması
Comparison of stimulation types used in emdr therapy in mice with post traumatic stres disorder model
  1. Tez No: 866668
  2. Yazar: NACİYENUR BİLEN AĞCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmada, öğrenme ile ilişkili olduğu bilinen n metil d aspartat(NMDA) reseptörünün farelerde hipokampal ve serum yoğunluklarının karşılaştırılarak; bu reseptörün ve dolayısıyla öğrenme disfonksiyonlarının, Travma Sonrası Stres Bozukluğunun ve EMDR(eye movement desensitization and reprocessing) terapisindeki rolünün incelenmesi ve en önemlisi EMDR terapisinde kullanılan farklı tekniklerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 48 adet BALP-c cinsi fareler 6 gruba ayrılmıştır. Grup 1, 2 5 ve 6'ya ayak şoku uygulanmış ek olarak grup 2'ye dokunsal uyaranları uyguladığımız düzenek implante edilmiş, grup 5'e görsel stimulasyonla EMDR uygulanmış, grup 6'ya düzenek implante edilerek dokunsal stimulasyonlarla EMDR uygulanmıştır. Grup 3'e herhangi bir müdahalede bulunulmamış, grup 4'e yalnızca dokunsal uyaranları uyguladığımız düzenek implante edilmiştır. Tüm gruplara yükseltilmiş artı ve Morris su labirenti testleri yapılmış, serum ve hipokampal NMDA reseptörü, nitrik oksit ve peroksinitrit düzeyleri ölçülmüştür. Bulgular: Grup 3 ve 4'teki fareler, grup 1 ve 2'dekilere kıyasla yükseltilmiş artı labirentinin açık kollarında anlamlı şekilde yüksek zaman geçirmiştir. Grup 5 ve 6'daki fareler bunların arasında bir performans göstermiştir. Morris su labirentinde farelerin test süresince hedef kadrana olan toplam uzaklıkları açısından, grup 3, 4 ile grup 5, 6 arasında fark saptanmamış, grup 1, 2 anlamlı şekilde yükseklik göstermiştir. Hipokampal NMDA reseptör yoğunluğu grup 1 ve 2'de anlamlı şekilde düşük bulunmuş, grup 3, 4 ile grup 5,6 arasında fark saptanmamıştır. Bu ölçümlerden hiçbirinde görsel ve dokunsal stimulasyon grupları arasında fark saptanmamıştır. Sonuç: Bu çalışma, bildiğimiz kadarıyla hayvanlar üzerinde EMDR'deki stimulasyon tekniklerini karşılaştıran ve EMDR modeli uygulanan farelerde hipokampal NMDA düzeylerinin değerlendirildiği ilk çalışmadır. NMDA reseptörünün EMDR sonrası düzeylerinin sağlıklı seviyelere dönmesi, Morris su labirentinde EMDR grubunun, kontrol grubuyla benzer performans göstermesi; TSSB hastalığında ve tedavisinde öğrenmenin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the n methyl d aspartate (NMDA) receptor, which are known to be associated with learning, hippocampal and serum densities in mice, to examine the role of this receptor and thus learning dysfunctions, Post Traumatic Stress Disorder and EMDR (eye movement desensitization and reprocessing) therapy and most importantly to compare different techniques used in EMDR therapy. Methods:In the study, 48 BALP-c mice were divided into 6 groups. Groups 1, 2, 5 and 6 were subjected to foot shock, in addition, group 2 was implanted with a device in which we applied haptic stimuli, group 5 was subjected to EMDR with visual stimulation, group 6 was subjected to EMDR with haptic stimulation by implanting the device. Group 3 did not receive any intervention, while group 4 was implanted with the apparatus in which we applied only tactile stimuli. All groups underwent elevated plus and Morris water maze tests and serum and hippocampal NMDA receptor, nitric oxide and peroxynitrite levels were measured. Results: Mice in groups 3 and 4 spent significantly more time in the open arms of the elevated plus maze compared to those in groups 1 and 2. Mice in groups 5 and 6 performed somewhere in between. In the Morris water maze, there was no difference between groups 3, 4 and groups 5, 6 in terms of the total distance of the mice to the target quadrant during the test, with groups 1, 2 showing significantly higher distances. Hippocampal NMDA receptor density was significantly lower in groups 1 and 2, and there was no difference between groups 3, 4 and 5, 6. There was no difference between visual and tactile stimulation groups in any of these measurements. Conclusion: To the best of our knowledge, this is the first study comparing stimulation techniques in EMDR on animals and evaluating hippocampal NMDA levels in mice subjected to EMDR model. The return of NMDA receptor levels to healthy levels after EMDR and the similar performance of the EMDR group with the control group in the Morris water maze show the importance of learning in PTSD disease and treatment.