Travma sonrası stres modeli oluşturulmuş sıçanlarda M1 reseptörlerinin rolü
The role of M1 receptors ın a rat model of post traumatic stress disorder
- Tez No: 359812
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZAFER GÖREN, UZMAN BERNA TERZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Psikiyatri, Psikoloji, Pharmacy and Pharmacology, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB), travmadan sonra en sık karşılaşılan ve temelinde hafıza disfonksiyonlarının yattığı düşünülen psikiyatrik bir bozukluktur. Kolinerjik sistemin ve özellikle M1 reseptörlerinin öğrenme ve hafızada rollerinin olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada saldırgan hayvan kokusu ile oluşturulmuş TSSB modelinde M1 reseptörlerinin rollerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, kullanılmış kedi kumuna maruz bırakılaran Sprague-Dawley suşu dişi sıçanlara bir hafta boyunca selektif M1 reseptör antagonisti olan pirenzepin (1mg/kg ve 2mg/kg) ya da fizyolojik tuzlu su (FTS) intraperitonal olarak uygulanmıştır. Bu sıçanlar, bir hafta sonra yükseltilmiş artı labirenti testine tabi tutularak anksiyete parametreleri ölçülmüş ve rostral pons bölgelerindeki noradrenalin (NA) konsantrasyonları yüksek basınçlı sıvı kromatografi (HPLC) sistemi ile analiz edilmiştir. Saldırgan hayvan kokusuna maruz bırakılarak oluşturulan travma; anksiyete indeksi, dona kalma süreleri ve NA konsantrasyonlarında değişime sebep olmuştur. Travmaya maruz bırakılan ve FTS uygulanan sıçanların anksiyete indeksleri diğer tüm gruplara göre anlamlı derecede yüksek bulunurken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Post-traumatic stress disorder (PTSD) has a high prevalance in persons who experience a traumatic event and an association with the alterations in memory functioning. It is known that cholinergic system, especially M1 receptor, has a role in cognition and memory. In this study, it was aimed to investigate the effect of selective M1 muscarinic receptor antagonist, pirenzepine on PTSD by using elevated plus maze, following exposure to trauma reminder. Sprague-Dawley rats were exposed to dirty cat litter (trauma) and the procedure was repeated 1 week later with a trauma reminder (clean litter). The rats also received intraperitoneal pirenzepine (1 or 2 mg/kg/day) or physiological saline for 7 days between two exposure sessions. Noradrenaline (NA) concentration in the rostral pons was analyzed by high pressure liquid chromatography (HPLC). The data indicate that the trauma is a source of variance in the anxiety indices (Nanxiety), cumulative freezing times and NA concentrations.