Suisid düşüncesi olan hastalarda uzun kodlanmayan rna norad düzeyi ve inflamasyonun rolü
The role of long non-coding rna norad level and inflammation in patients with suicide ideations
  1. Tez No: 866667
  2. Yazar: GİZEM YILMAZ SAYGILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Kişinin kendi ölümü ya da yaralanması ile sonuçlanabilecek davranışları kendini öldürme amacıyla yapması ya da yapmayı düşünmesi suisid davranışı olarak adlandırılır. Suisid davranışı, önde gelen ölüm nedenlerindendir ve önemli bir halk sağlığı tehdidi oluşturmaktadır. Bununla birlikte, suisid patofizyolojisine katkıda bulunan nörobiyolojik veya moleküler faktörler hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı; suisid davranışı olan gençler ile kontroller arasında MARCKS mRNA, NORAD lncRNA ve inflamatuar sitokin düzeylerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 45 suisid davranışı olan katılımcı ile 45 kontrol dahil edildi. Katılımcılara, yarı yapılandırılmış görüşmenin ardından Beck İntihar Düşüncesi Ölçeği, İntihar Davranış Ölçeği, İntihar Olasılığı Ölçeği, İntihar ve İntihar Davranışı ile İlgili Veri Formu ve Sosyodemografik Veri Formu uygulandı. Ardından katılımcılardan ortalama aynı saatlerde olmak üzere periferik kan örneği alındı. Bugular: Çalışmamızda suisid davranışı olan katılımcılarda; NORAD lncRNA(p=0,001), MARCKS mRNA(p=0,001) ve protein(p=0,002) ekspresyon düzeyinin kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak daha düşük olduğu tespit edildi. Ek olarak, aktif suisidal planı olan katılımcılarda, NORAD lncRNA(p=0,028) ve MARCKS mRNA(p=0,002) ekspresyon seviyelerinin pasif suisidal düşüncesi olanlara göre anlamlı olarak daha düşük olduğu görüldü. MARCKS mRNA ve NORAD lncRNA arasında pozitif yönde güçlü bir ilişki bulundu(r=0,743)(p=0,001). İnflamatuar sitokin düzeyleri ise vaka ve kontrol grubu arasında istatiksel olarak anlamlı değildi(p>0,05). Ancak suisid davranışı olup psikiyatrik ilaç kullanımı olanlarda, ilaç kullanımı olmayanlara kıyasla NORAD lncRNA(p=0,001), MARCKS mRNA(p=0,001) ve protein(p=0,001) ekspresyon düzeyleri, anlamlı olarak daha düşük iken IL-6(p=0,048), IL-1Beta(p=0,038), IL-8(p=0,033) sitokin değerlerinin anlamlı olarak daha yüksek olduğu görüldü. Sonuç: Birçok hücresel süreçte önemli rolleri olan lncRNA'ların, suisid davranışında biyobelirteç olarak kullanılmaları ve suisid etyolojisindeki yerinin tespiti için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Suicidal behavior is when a person commits or thinks of committing behavior that may result in his own death or injury, with the intention of killing himself. Suicidal behavior is a leading cause of death and poses a significant public health threat. However, little is known about the neurobiological or molecular factors that contribute to the pathophysiology of suicide. The purpose of this study; To compare MARCKS mRNA, NORAD lncRNA and inflammatory cytokine levels between young people with suicidal behavior and controls. Materials and Methods: 45 young people with suicidal behavior and 45 controls were included in the study. Following a semi-structured interview, the Beck Suicide Ideation Scale, Suicide Behavior Scale, Suicide Probability Scale, Suicide and Suicidal Behavior Data Form, and Sociodemographic Data Form were administered to the participants. Then, peripheral blood samples were taken from the participants, approximately at the same time. Findings: In our study, participants with suicidal behavior; NORAD lncRNA (p=0.001), MARCKS mRNA (p=0.001) blood expression level and MARCKS protein (p=0.002) level were found to be lower than the control group. Additionally, in participants with active suicidal plans, NORAD lncRNA (p=0.028) and MARCKS mRNA (p=0.002) blood expression levels were significantly lower than in those with passive suicidal thoughts. A strong positive relationship was found between MARCKS mRNA and NORAD lncRNA (r = 0.743) (p = 0.001). Inflammatory cytokine levels were not statistically significant between the case and control groups (p>0.05). However, in those with suicidal behavior and psychiatric drug use, NORAD lncRNA (p = 0.001), MARCKS mRNA (p = 0.001) and protein (p = 0.001) expression levels were significantly lower compared to those without drug use, while IL-6 (p = 0.048) ), IL-1Beta (p=0.038), IL-8 (p=0.033) cytokine values were found to be significantly higher.. Conclusion:More research is needed to use lncRNAs, which have important roles in many cellular processes, as biomarkers in suicide behavior and to determine their place in the etiology of suicide.