HCV'si (Hepatit C virus) pozitif hemodiyaliz hastalarına verilen eğitimin bilgi transferi yöntemiyle hasta yakınlarına dönüşümü
- Tez No: 86669
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TÜRKAN ÖZBAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nefroloji, Nursing, Nephrology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Bu araştırma, HCV konusunda eğitilen HCV pozitif hastalardan, yakınlarına bilgi transferinin etkinliğini saptamak amacıyla çalışma ve kontrol gruplarıyla yürütülmek üzere, betimsel, retrospektif, analitik, prospektif ve yarı deneysel olarak planlanmıştır. Araştırma Ege Üniversitesi Diyaliz Merkezi ve Gastroentoloji Bilim Dalı'nda yapılmış olup, verileri 1 Ocak - 30 Ağustos 1999 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma kapsamına HCV'si pozitif 40 hasta ve onların birinci dereceden 76 yakını olmak üzere toplam 116 kişi alınmıştır. Çalışma ve kontrol grupları oluşturularak, bu gruplara ilk karşılamada bireylere ait tanıtıcı bilgileri ve HCV'ye ilişkin bilgi düzeylerini saptamak amacıyla hazırlanan soruları içeren ön test soru formu uygulanmıştır (EK II, III, IV). Çalışma grubu hastalara eğitim verilmeden önce, eğitim kitapçıkları dağıtılarak planlanan eğitim uygulanmıştır. Eğitim verildikten bir ay sonra, araştırmaya katılan tüm bireylere son test uygulanmıştır (EK V). Eğitimin etkinliği istatistiksel analizlerde belirlenmiş olup, bilgi transferinin gerçekleştiği bu analizler ışığında saptanmıştır. Araştırma sonuçlarında verilen planlı eğitim sonrasında çalışma grubu hasta ve yakınlarının, HCV'nin tanınması, tedavisi, bulaşma ve korunma yolları hakkındaki bilgi düzeyleri yükselmiş, kontrol grubu hasta ve yakınlarının bilgi düzeylerinde zaman zaman gerileme zaman zaman da değişme olmadığı belirlenmiştir. Bu veriler doğrultusunda bilgi transferinin etkinliği kanıtlanmış, sağlık eğitiminde hastalardan da faydalanılabileceği sonucuna varılmıştır. 131
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research aims at revealing the efficiency of in formation transfer of the HCV positive patients who have been instructed about HCV, and being practised by working and controlling groups as decipher, retrospective, analytical, prospective and seamy-experimental. This research area made at the department of Dialysis enter and Gostroentology and data were gathered between 1.January-30 August 1999. 116 people were into the research scope, 40 people with HCV positive and 76 people who are chose rebottles of the patients. After the organisation of controlling and working groups, individuals were given general information about, the disease, and a test booklet to evaluate their knowledge level about the disease (SPPL: II, III, III). Before working group instructing the patients, they gave instruction booklets to the patients and informed the patients as planned. One moth later all individuals were given a last teat (SPPL: V). The efficiency of education has been determined statistically and analysis proved that there has been information transfer. At the and of the research, working group observed that this planned education program raised the patients' and their relatives' knowledge to diagnose HCV, how to treat it, and controlling group has observed that there have been sometimes regressions, sometimes no changes in their knowledge. This research has also proved the efficiency of information transfer and that medical education might make use of patients. 132