Yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki (YDYBÜ) hemşirelere verilen kateter bakımı eğitiminin umbilikal kateterde üreyen etken türü ve kolonizasyonuna etkisi
The Effect of hand washing and the education of umbilical catheter care given to nurses in newborn intensive care units on the type and growth of microorganisms on the umbilical catheters
  1. Tez No: 86670
  2. Yazar: ENDER DURUALP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY GÖRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
6.0ZET Araştırma, Mart. 1998-Mart. 1999 tarihleri arasında, İÜ. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Anabilim Dalı Acil ve Yenidoğan Yoğun Bakım Üniteleri'nde yarı deneysel ve deneysel nitelikte iki aşamada gerçekleştirildi. Yarı deneysel nitelikteki araştırma aşamasında; 22 hemşireye el yıkama ve umbilikal kateter bakımı eğitimi verilerek, pretest ve posttest bilgi düzeyleri değerlendirildi. Deneysel nitelikteki araştırma aşamasında; eğitim öncesinde 15 kontrol grubundaki hastanın 22 unbilikal kateter ucu kültürleri, eğitim sonrasında ise 15 deney grubundaki hastanın 23 umbilikal kateter ucu kültürleri etken üreme ve türü açısından incelendi. Araştırma verilerinin toplanmasında; yarı deneysel araştırmada, Hemşire Tanım ve Bilgi Formları, deneysel araştırmada ise, Hasta Tanım Formu dolduruldu ve kültür sonuçlarından yararlanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; bilgisayarda SPSS paket programında yüzdelik, t, Wilcoxon matched ve Mann- Whitney U testleri kullanıldı. Araştırma sonucunda; yarı deneysel araştırmada, eğitim yapılan hemşirelerin %59, Tinin 21-25 yaşlarında, %90,9'unun önlisans mezunu, birimdeki deneyim süresinin 1-5 yıl arasında yoğunlaştığı, eğitim öncesi konuya yönelik bilgi düzeyi ortalamaları 15,09 ± 2,15 iken eğitim sonrası 19,27 ± 1,48 olduğu, aralarındaki farkın istatistiksel açıdan çok ileri derecede anlamlı (t=-7,49, p=0,00 J ]? olduğu görüldü. 30Deneysel araştırmada, deney ve kontrol gruplarının tanı, cinsiyet, gestasyon yaşı, doğum ağırlığı, doğduğu yer ve antibiyotik kullanımı gibi kontrol değişkenler açısından homojen olduğu, deney grubundaki umbilikai kateter ucunun altısında etken ürediği, kontrol grubundaki 12 umbilikal kateter ucunda üreme olduğu belirlendi. Her iki grupta üreyen etken türünde ilk sırayı Coagulase (-) staphylococcus'un aldığı görüldü. Sonuç olarak eğitimin, hemşirelerin bilgi düzeyini arttırdığı, bakım kalitesinde etkili olduğu ve eğitim sonrası umbilikal kateter ucu kültürlerinde sayı olarak daha az etken üreyen kateter olduğu belirlendi. 51
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY THE EFFECT OF HAND WASHING AND THE EDUCATION OF UMBILICAL CATHETER CARE GIVEN TO NURSES IN NEWBORN INTENSIVE CARE UNITS ON THE TYPE AND GROWTH OF MICROORGANISMS ON THE UMBILICAL CATHETERS This trial was performed during March. 1998-March. 1999 in newborn and emergency intensive care units of İ.Ü. Cerrahpaşa Faculty of Medicine Pediatrics Department as a semi-experimental and experimental model in two steps. In the semi-experimental step; 22 nurses were given the education of hand washing and umbilical catheter care and their level of knowledge was tested by pre and posttest. In the experimental step; before education program, 22 umbilical catheters tip cultures of 15 control patients and after education program 23 umbilical catheters tip cultures 15 studied patients of experiment group were studied for the type and growth of microorganisms. For gathering of experimental data; in semi-experimental method, forms for nurses and in experimental method, form for patients were used and results of cultures were gathered. For the results of gathered data; SPSS statistical program, percentage, t, Wilcoxon matched and Mann-WhitneyU tests were used. The results of the trial were as follows; in semi-experimental trial, 59,1% nurses who had been given the educational program were 52between 21-25 years of age, 90,9% of them were graduated from nursery high schools and time period of work in the units was between 1-5 years. It was seen that before the education program, their level of knowledge averaged as 15,09 ±2,15 but after the education program it was 19,27± 1,48 which was statistically quite significant (t=-7,49, p=0,00 In experimental trial, the studied and control groups were homogeneous when variables as gestetional age, sex, birth weight, place of birth, use of antibiotics and diagnosis were taken into account. We reported growth of microorganisms in six of umbilical catheter tips of the studied group where as growth was reported in 12 of umbilical catheter tips of the control group. In both groups, the organism was Coagulase (-) staphylococcus as the leading cause. As a results, we concluded that the education program improved the knowledge of nurses, quality of care and decreased the incidence of microorganism growth in umbilical catheter tips. 53